Doplnky výživy, Lifestyle, Nootropiká

13 najlepších nootropík, doplnkov a aminokyselín, ktoré sa oplatí užívať pred a po pití

Biohacking je životný štýl, ktorý je zvyčajne zameraný na zdravý život, zlepšenie kvality života, zvýšenie kapacity a produktivity mozgu, ako aj zameranie na telo. Mnoho ľudí sa ale raz za čas rádo odreaguje a zabaví s partiou priateľov. Niekedy to zahŕňa pitie a to zvyčajne končí zlou opicou. Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, ak chcete znížiť intenzitu opice deň po pití a možno dokonca zostať produktívnimi aj za pomoci nootropík. V tomto článku si predstavíme 13 najlepších nootropík, doplnkov a aminokyselín, ktoré sa oplatí užívať pred a po pití.

Nootropiká ktoré sa požívajú pred pitím

Glycín

Glycín je neesenciálna aminokyselina a tiež neurotransmiter v našom mozgu. Vo vzťahu k alkoholu,

glycín môže chrániť pečeň pred intoxikáciou alkoholom, pretože má antioxidačné vlastnosti. Znižuje tiež koncentráciu alkoholu v krvi, stimuláciou metabolizmu alkoholu v žalúdku.

N-acetyl-Cysteín

N-acetylcysteín je acetylovaná verzia aminokyseliny L cysteín. Je dokázané, že acetyl L cysteín zvyšuje hladinu glutatiónu, ktorý je najsilnejším antioxidantom v ľudskom tele. N-acetylcysteín sa zameriava na glutamátové receptory a obnovuje homeostázu glutamátu. Môžete konzumovať 200 – 1 000 miligramov acetyl-L-cysteínu najmenej 30 minút pred pitím ako prevenciu proti nasledujúcej rannej kocovine. Neoficiálnym dôkazom je, pokiaľ ide o prevenciu opice sú tvrdenia niektorích ľudí potvrdzujúce, že úplne eliminuje kocovinu alebo rapidne znižuje opicu po vypití 10 až 11 poldecákov.

Kyselina Alfa-lipoová

Kyselina alfa-lipoová je aminokyselina, ktorá je ďalším silným antioxidantom. Prispieva k produkcii glutatiónu. Eliminuje voľné radikály a pomáha detoxikácii pečene.

 

NOOTROPIKA A DOPLNKY, KTORÉ MUSÍTE UŽÍVAŤ PRED PITÍM ALEBO PO NICH

L – theanín

je aminokyselina extrahovaná zo zeleného čaju. L theanín môže byť prospešný pred a po pití tiež.

Na základe štúdie, keď bol L-theanín podávaný myšiam, dokázal znížiť hladinu alkoholu v krvi. Slúži ako prevencia pred zlým dopadom acetaldehydu. Táto látka sa vytvára v pečeni konverziou z alkoholu. Ale buďte opatrný! Ak pijete nadmerne veľa alkoholu, L-theanín pred pitím môže znížiť vašu toleranciu k alkoholu – môžete sa rýchlejšie opiť.

B vitamíny

Jedným z účinkov alkoholu je, že vyplavuje vitamíny skupiny B z tela. Užívanie komplexu B pred alebo po pití alkoholu môže byť dobrý nápad. Konkrétne vitamíny B1, B2, B3 (niacín), kyselina pantoténová a vitamín B12.

Aktívne uhlie

Aktívne uhlie je čierny prášok, ktorý môže zabrániť absorpcii toxínov, Aktívne uhlie je taktiež látka, ktorá pomáha proti intoxikácii alkoholom, ale nie veľmi praktická. Po požití alkoholu ho musíte rýchlo použiť. Konzumácia aktívneho uhlia pred pitím je zložitá – drevené uhlie absorbuje alkohol skôr, ako sa dostane do žalúdka, ale rovnako by ste nepocítili účinok alkoholu – to znamená, že nebudete mať ani pôžitok ani eufóriu spojenú s alkoholom. Ak máte v pláne ísť na teambuilding spoločnosti, dať si pár pohárikov, alebo zostať úplne triezvy je konzumácia aktívneho uhlia skôr, ako sa koná táto udalosť tá správna voľba.

Lipozomálny glutatión

Glutatión je najsilnejším antioxidantom v ľudskom tele. Lipozomálny glutatión je dobrou voľbou na zvýšenie hladín glutatiónu. Na základe štúdie môže perorálna suplementácia glutatiónom zvýšiť hladinu glutatiónu v tele o 40 percent. V spojení s konzumáciou alkoholu lipozomálny glutatión tiež znižuje toxicitu acetaldehydu v tele.

 

Bodliak mliečny (Ostropestrec mariánsky)

Ostropestrec mariánsky je rastlina, ktorá sa už roky používa vo svete kultirustiky, hlavne kvôli ochrane pečene. Ponúka viac výhod, ako je zníženie hladiny cholesterolu, zlepšenie citlivosti na inzulín a zvýšenie odolnosti voči oxidačnému stresu. Ostropestrec mariánsky môžete konzumovať pred aj po konzumácii alkoholu na účely ochrany pečene.

Extrakt zo zeleného čaju

Zelený čaj je veľmi silný antioxidant. Obsahuje katechíny, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek, pomáhajú pri oxidácii tukov, zlepšujú prietok krvi a citlivosť na inzulín. Odporúčame teda vypiť šálku zeleného čaju pred večierkom a tiež šálku na ďalší deň. Dostanete dávku epikatechínov, flavonoidov, malú dávku kofeínu a L-theanín, ktoré budú prospešné pre vašu náladu a pohodu .

NOOTROPIKA A DOPLNKY, KTORÉ MUSÍTE UŽÍVAŤ PO PITÍ

Kurkuma

Kurkuma je korenie, ktoré ponúka veľa zdravotných výhod, ako je prevencia srdcových chorôb, zvýšenie faktora BDNF, prevencia Alzheimerovej choroby a teoreticky dokonca prevencia rakoviny. Kurkurma je vhodná aj na zníženie negatívnych vedľajších účinkov opice. Znižuje zápal, oxidačný stres a zabraňuje toxicite pečene vyvolanej konzumáciou alkoholu. Ak chcete zvýšiť biologickú dostupnosť o 2 000 percent, mali by ste pridať bioperín.

 

Dihydromyricetin

Dihydromyricetín je typ flavonoidu, ktorý zabraňuje opici zosilnením enzýmov v pečeni zodpovedných za odbúravanie alkoholu a blokovaním alkoholu v dosahovaní GABA receptorov v mozgu, ktoré sú zodpovedné za pocit intoxikácie. Odporúčame užiť Dihydromyricetín čo najskôr po poslednom pití – alebo po návrate z párty . V takom prípade ste si užili účinky alkoholu na receptory Gaba a chcete, aby sa vaše telo zbavilo všetkých toxínov.

 

Rhodiola Rosea

Rhodiola Rosea je adaptogén a silný antioxidant, môže pomôcť s odstránením únavy po noci. Pomáha udržiavať určité mozgové chemikálie, ako je dopamín, serotonín a norepinefrín. Váš mozog po noci strávenej pitím alkoholu postráda určité chemikálie, pretože nemá spánok a telo bojuje s vylučovaním alkoholu. Rhodiola môže pomôcť aj pri eliminácii depresie z Opice.

Magnézium

Horčík je kľúčovým minerálom pre množstvo procesov v tele. A tento veľmi dôležitý minerál je vyčerpaný konzumáciou alkoholu. Alkohol pôsobí ako magnézium diuretikum.

Čo si z toho vziať?

Pitie nadmerného množstva aloholu je zlé, ale pitie niekoľkých nápojov môže vylepšiť váš spoločenský život a je veľmi príjemné. Najhoršia vec na pití ,aspoň pre väčšinu ľudí, je strata kontroly a nepríjemná opica nasledujúci deň. Dobrou kombináciou doplnkov môžete ľahko znížiť vplyv alkoholu na vaše telo až o 30 – 40 percent! Pred pitím si dajte len trochu glycínu, acetyl-l-cysteínu a acetyl-l-karnitínu,pred spánkom si dajte silnú a vysoko kvalitnú formu horčíka (napríklad treonát horečnatý) a na upokojenie, ale aj mierne zvýšenie energie si môžete dať rhodiolu rosea. S týmito technikami budú opice „skončené“ a áno, budete si môcť vychutnať pitie raz za čas 🙂

 

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.