Prečo je dôležité trénovať mozog? Po určitom čase si sám poďakuješ
Myšlienka trénovať mozog je založená na myšlienke „use it or loose it“. Teoreticky platí, že čím častejšie budete používať mozog na špičkovej úrovni, tým je menšia šanca na výskyt Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby atď…
Výcvik mozgu a pamäte je veľmi prospešný pre zvýšenie produktivity, či už ste študent, administratívny pracovník alebo podnikateľ. Pozrime sa na jednoduché triky, ktoré nám pomôžu precvičiť mozog.
1. Na zápisovanie svojich nápadov použite pero a papier namiesto notebooku.
Keď si píšete niektoré základné princípy alebo nápady, skúste použiť pero a papier. Aj keď môže byť notebook pohodlnejší, použitie pera a papiera na písanie môže zlepšiť funkčnosť nášho retikulárneho aktivačného systému (RS). Tento systém filtruje nepotrebné informácie, ktoré dostávame z okolitého prostredia.
2. Začnite sa učiť cudzí jazyk pomocou aplikácie v telefóne alebo notebooku.
Začínať sa učiť cudzí jazyk bývalo nákladné a časovo neefektívne. V dnešnej dobe si stačí stiahnuť aplikáciu, zaregistrovať sa a spustiť kurz na základe vašej aktuálnej úrovne. Dobrou aplikáciou na začiatok je Duolingo. Keď sa naučíte základné veci, môžete si vystúpiť a vyskúšať si precvičenie slovnej zásoby pomocou aplikácie Memrise. Ďalšou dobrou aplikáciou sú Babbel, Tandem alebo Busuu. Okrem precvičovania mozgu získate aj zručnosti, ktoré vám môžu pomôcť získať lepšiu prácu, alebo po určitom čase môžete začať učiť nový jazyk ako lektor!
3.Používajte aplikácie na tréning mozgu
Aplikácie na výcvik mozgu pomáhajú s vašou krátkodobou a dlhodobou pamäťou, analytickým myslením, reakčným časom a sústredením. Mnoho z týchto aplikácií môžete používať zadarmo. Najlepšie sú:
ELEVATE
Elevate je aplikácia, ktorá obsahuje 40 hier zameraných na reakčný čas, krátkodobú a dlhodobú pamäť, matematické schopnosti a podobne.
LUMOSITY
Túto aplikáciu používa po celom svete 90 miliónov ľudí. Najskôr absolvujete základný test, na základe ktorého vám aplikácia ukáže rôzne mozgové cvičenia založené na vašej kognitívnej úrovni.
PEAK
môžete získať zadarmo a je to jedna z najlepšie hodnotených aplikácií na výcvik mozgu. Peak bude trénovať vašu krátkodobú a dlhodobú pamäť, riešenie problémov, psychickú odolnosť a odolnosť voči stresu.
4.Začni meditovať
Meditáciu môžeme prirovnať k svalovému tréningu v posilňovni. Existuje mnoho spôsobov meditácie, napríklad „koncentračná meditácia“, kedy sa sústredíme na jeden bod a necháme sa „zhypnotizovať“ alebo meditáciu, keď sa zameriavame iba na myšlienky a emócie, ktoré nám prichádzajú na myseľ z diaľky a po chvíli ich necháme odísť. Meditácia je úžasná metóda koncentrácie, ktorá učí mozog spomaliť a sústrediť sa na jednu úlohu po dlhšiu dobu. Viac o meditácii si môžete prečítať tu.
5.5. Predtým, ako začnete pracovať, choďte na prechádzku
Akokoľvek to znie jednoducho, prechádzka môže ohromne pomôcť produktivite vášho mozgu, najmä ak každý deň pracujete za počítačom. Prečo?
Pretože pri práci s počítačom je mimoriadne sedavá a vaše telo sa usiluje o pohyb aj keď to necíte. Chôdza, cvičenie atď… Vytvára BDNF (neurotrofický faktor odvodený od mozgu). Neurotrofický faktor pochádzajúci z mozgu je proteín, ktorý hrá úlohu pri stresovej reakcii, dlhodobej pamäti a Alzheimerovej chorobe. BDNF tiež hrá dôležitú úlohu v aktivite NMDA receptora, dopaminergnej, cholinergnej, serotonergnej a GABAergnej signalizácii. Podpora BDNF je teda veľmi prospešná. Ďalším spôsobom propagácie BDNF je konzumácia doplnkov, ktoré zvyšujú BDNF, ako napríklad Lions Mane, a skúmanie nových miest a nových vecí – v štúdiách na potkanoch exploratívne správanie indukuje BDNF (https://selfhacked.com/blog/a-comprehensive- list-of-natural-way-to-increase-bdnf /). Ďalšou vecou, ktorá zvyšuje BDNF, je vystavenie slnku, kvalitný spánok a prerušovaný pôst.
Ak sa zaujímaš aj o optimalizáciu mozgu pomocou doplnkov výživy na to určených, klikni sem.