Huby, Nootropiká, Strava

8 fascinujúcich faktov o hubách

Nasledujúci zoznam fascinujúcich faktov o hubách by mohol mať pokojne aj tisíctristodvadsať a jeden bod, preto vyberám iba zopár, ktoré naozaj stoja za zmienku a môžu vzbudiť váš ďalší záujem o tieto úžasné organizmy.

Huby sú neuveriteľne rozmanitou ríšou. Každý rok je objavených približne 2000 nových húb a pripisujú sa do už dlhého zoznamu 150 000 druhov. Kým čítate tento článok, možno niekde nejaký vášnivý hubár náhodne narazil na nový druh.

S touto rozmanitosťou sa spája široká škála úžasných vlastností, tvarov a farieb. Môžu byť chutné, jedinečné, plné zdravotných benefitov, ale aj životu nebezpečné a niekedy jednoducho … zvláštne.

 

1. Existuje huba, ktorá chutí ako vyprážané kurča.

Lesné kurča. Tak nazývajú hubu Lae-ti-po-rus sul-phu-re-us. Možno práve toto zaklínadlo spôsobilo, že táto divoká huba žiarivo oranžovej farby nielen vyzerá, ale aj chutí ako šťavnaté a mäkké vyprážané kurča. Nájdeme ju v Európe a Severnej Amerike najmä na duboch, ale aj mnohých ďalších stromoch. Je skvelou vegánskou alternatívou kurčaťa.

2. Huby môžu byť dobré pre vaše duševné zdravie.

Niektoré huby dodajú svojou chuťou nový rozmer našim jedlám a iné pomôžu objaviť nové magické dimenzie našej mysle. Vedci sa domnievajú, že keď si dáte “magické huby”, ktoré obsahujú látku psilocybín, v skutočnosti zažívate stav hyperprepojeného mozgu, kde začne dochádzať ku komunikácii medzi časťami mozgu, ktoré bežne spolu “nehovoria”. Prebiehajú štúdie ako tieto huby môžu pomôcť zmeniť perspektívu, zmierniť depresiu a liečiť posttraumatické stresové poruchy. AVŠAK, dokonca aj bežné, nemagické huby bez psilocybínu môžu posilniť vaše duševné zdravie. Je to pravdepodobne preto, že huby sú bohaté na ergotioneín, antioxidant, pri ktorom sa tiež ukázalo, že znižuje riziko schizofrénie a bipolárnej poruchy.

3. Huba Čaga má najvyššie skóre v rebríčku antioxidačnej aktivity potravín.

Bobule Acai už nekraľujú rebríčku superpotravín s vysokým obsahom antioxidantov. Vedci totiž zistili, že huba Čaga obsahuje až ich trojnásobok! Antioxidanty zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane nášho tela pred ničivými účinkami nekontrolovanej oxidácie a voľnými radikálmi. Aj keď táto huba nevyzerá lákavo a pripomína spálené drevo, jej účinky na ľudské telo sú naozaj pôsobivé. Má protizápalové vlastnosti, posilňuje imunitu, je dobrá na pokožku a čo je asi najpôsobivejšie – ukázalo sa, že hrá dôležitú úlohu pri minimalizácii rakovinových buniek.

4. Mnohé huby pomáhajú zvýšiť libido.

To, že sexuálna túžba u mužov aj žien v rôznych obdobiach životného cyklu môže kolísať nie pre vás asi novinka. Ale že huby dokážu rozpáliť vaše vášne a priniesť nové “oh la la” do spálne možno nie je tak očividné. Mnohé huby sú revitalizujúce, majú afrodiziakálne vlastnosti a pomáhajú budovať fyzickú a sexuálnu silu. Napríklad Kordyceps, ktorý je u športovcov dobre známy pre svoju schopnosť podporovať vytrvalosť a výdrž sa niekedy označuje ako “himalájska viagra”. Aj huba Čaga a Reishi pomáhajú pri podpore mužskej a ženskej plodnosti, ako aj pri podpore celkovej funkcie a výkonnosti organizmu.

5. Existuje viac ako 80 druhov húb, ktoré žiaria v tme.

Budeme si doma svietiť hubami? Možno nás jedného dňa rastúce ceny energií prinútia aplikovať aj takéto riešenia. Neustále sa objavujú nové druhy húb, ktoré sú bioluminiscenčné, teda produkujú vlastné svetlo. Zvyčajne ide o výsledok chemickej reakcie zahŕňajúcej enzým nazývaný luciferáza, kyslík a molekulu nazývanú luciferín. Niektoré z týchto húb fungujú na cirkadiánnom rytme, iné svietia stále.

6. Huby majú menej kalórií ako ryžový suchár.

Jesť a nepribrať je snom a cieľom mnohých. V potravinách hľadáme nízkokalorické, odtučnené aj odchutené varianty našich obľúbených produktov, často na úkor ich výživnej hodnoty. Vedeli ste, že huby majú nielen vysoký obsah živín, ale sú nízkokalorické, bez tuku, cholesterolu, lepku a sú skvelým zdrojom vitamínu B, ktorý podporuje metabolizmus? Okrem toho pozostávajú z 80-90% z vody, takže sú ideálne pre ľudí, ktorí si sledujú svoju váhu. A samozrejme pre všetkých, ktorí sa starajú o svoje zdravie.

7. Huby obsahujú vitamín D.

Ak vás predchádzajúci bod dostatočne nepresvedčil aby ste huby zaradili do svojho jedálnička, mám pre vás ešte jeden podstatný fakt. Huby sú vynikajúcim zdrojom vitamínu D. Najmä tie lesné. Podobne ako u ľudí aj u húb platí, že si vytvárajú vitamín D keď sú vystavené účinkom UV žiarenia zo slnka. Vitamín D sa spája s mnohými zdravotnými výhodami, od posilnenia imunitného systému až po zlepšenie odolnosti kostí. A bohužiaľ, mnohí z nás ho majú nedostatok.

8. Huby dokážu zmeniť plast na jedlo.

Rakúska výskumníčka Katharina Unger vytvorila prototyp domáceho systému recyklácie hubou Hlivou ustricovou s názvom „Fungi Mutarium“. V tomto systéme by sa kúsky plastu vložili do kapsúl obsahujúcich hlivu ustricovú. Huby by potom rástli na kapsule, kde by sa mohla zbierať na konzumáciu. Je to naozaj skvelá správa a držme Katharine a ďalším vedcom palce, aby čím skôr vynašli spôsob ako účinne bojovať s rastúcim problémom plastového znečistenia.

 

Ak si po tomto článku začínate myslieť, že na akúkoľvek otázku znie odpoveď  “huby”, nebudete asi ďaleko od pravdy. Však sú fascinujúce? Poskytujú nášmu telu množstvo benefitov, sú životne dôležité pre ekosystém a zohrávajú významnú úlohu v našom svete. Máme sa o nich ešte čo učiť a vy ste práve spravili malý krok k ich poznaniu.

 

Naše nadšenie pre huby sme premietli do dvoch skvelých produktov, ktoré vám chceme dať do pozornosti. Huby Kordyceps, Čaga a Koralovec ježovitý nájdete v káve FOREST MIX COFFEE. Hubu Reishi v káve SUPER HEALTH COFFEE. 

 

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať 😊