Nezatriedené

8 ingrediencií v tvojom multivitamíne, ktoré zvyšujú testosterón as ilový výkon (a špecifické dávkovanie)

Na trhu môžeme nájsť desiatky rôznych doplnkov výživy na zvýšenie testosterónu. Na obale sa dozvieme že ide o „náhradu steroidov“. Mnoho ľudí ale zabúda, že základné vitamíny a minerály nám pomôžu zvýšiť prirodzené hladiny testosterónu omnoho viac než tajuplné testosterónové boostery s podivným zložením. Tieto esenciálne vitamíny a minerály sa podieľajú na desiatkach chemických procesov v tele , sú stavebnými blokmi pre tvorbu všetkých hormónov v tele človeka. Ak máme nedostatok čo i len jedného kľúčového vitamínu alebo minerálu, môže to mať z dlhodobého hľadiska okrem iných nepríjemností aj nízku hladinu testosterónu.

1.Magnézium

Magnézium je elektrolyt používaný v tele na tvorbu ATP – ide o látku na tvorbu energie pre všetky bunky tela. Podľa prieskumov v USA, až 70 percent obyvateľov USA trpí nedostatkom magnézia. Takýto výsledok môžeme očakávať aj v našich končinách. Navyše, magnézium sa vyplavuje z tela potením, preto ak pravidelne cvičíš alebo sa veľa potíš, je takmer nutnosťou suplementácia magnéziom. Magnézium dokáže zvýšiť hladinu voľného testosterónu v tele až o 24 percent.

Aké množstvo magnézia by sme mali denne prijať?

Denná odporúčaná dávka magnézia je okolo 400 miligramov

2.Zinok

Zinok je spolu s magnéziom esenciálny minerál pre fungovanie ľudského tela a tvorbu testosterónu. Zvyšuje testosterón u mužov, ale iba u tých ktorí ho majú nedostatok. Ohrozenou skupinou ľudí, ktorí môžu trpieť nedostatkom zinku sú vegetariáni a vegáni. Tak ako u magnézia, suplementácia zinkom je najdôležitejšia pre športovcov, a osoby ktoré sa nadmerne potia.

Aké množstvo zinku je vhodné prijať na dennej báze?

Pre väčšinu ľudí bude ideálne prijať 15 miligramov zinku zo suplementu, za predpokladu že počas dňa sme už skonzumovali zdroje zinku ako červené mäso, vajíčka, morské plody a podobne.

3.Kalcium

Mnoho ľudí vníma kalcium ako minerál zodpovedný za pevné kosti , poprípade zdravé zuby. Tieto vlastnosti kalcia ale niesú jediné , čo kalcium dokáže. Kalcium ovplyvňuje veľmi dôležité procesy v tele. Kontroluje vylučovanie neurotransmiterov v mozgu. Tým, že ovplyvňuje vylučovanie dopamínu – dopamín je neurotransmiter zodpovedný za motiváciu, sexuálny vzruch a ďalšie procesy-nepriamo ovplyvňuje aj tvorbu testosterónu, pretože dopamín a testosterón sú v korelácii a ovplyvňujú sa navzájom.

Aké množstvo kalcia by sme mali denne prijať?

Denné množstvo kalcia pre tvorbu testosterónu pre športovcov je 1000 – 1500 miligramov. Kalcium je užitočné konzumovať s vitamínom D3, Bórom, vitamínom K2, alebo magnéziom, pretože tieto pracujú v tele synergicky a môžu priniesť ešte lepšie výsledky.

4.Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant, rozpustný v tukoch. Chráni naše bunky pre oxidačným znečistením v podobe oxidácie polynenasýtených mastných kyselín – PUFA.

Kapsula s olejom na vlasy s vitamínom E položená na drevenej lyžici

O čo ide? Ide o tuky, ktoré nie sú pre naše telo vôbec ideálne a ktoré sa v dnešnej spoločnosti konzumujú vo veľkej miere. Nájdeme ich v kukuričnom oleji, rôznych „snackoch“ ako zemiakové chipsy, margaríne, bravčovej masti apod. Tieto tuky podliehajú veľmi rýchlo oxidizácii, vplyvom zvýšenej teploty. Tým, že tieto tuky zoxidujú, sa stávajú toxickými.

Aké množstvo vitamínu E by sme mali denne prijať?

Dôležitým faktorom , ktorý zohráva rolu pri našej dennej dávke vitamínu E, je koľko polynenasýtených mastných kyselín konzumujeme za deň. Ak sa denne stravujeme v reštauráciách , bufetoch, fast foodoch, alebo používame doma lacný olej, mali by sme sa zamerať na vyššiu dávku vitamínu E a to až do 500 miligramov denne.

5.Vitamín D3

Vitamín D3 nemusíme brať počas celého roka, pretože v našom podnebnom pásme dokážeme načerpať veľké množstvo „Déčka“ zo slnka počas leta. Vitamín D3 môžeme začať suplementovať od cca októbra/novembra a pokračovať až do mája ďalšieho roka. Mnoho ľudí nevie, že vitamín D vlastne nie je vitamín v pravom slova zmysle, ale ide o hormón . Ovplyvňuje viac než 1000 funkcií v tele.

Aké množstvo vitamínu D3 máme denne prijať?

Podľa štúdie, 3332 IU (jednotiek) vitamínu D3 denne nám pomôže zvýšiť testosterón až o 25 percent. Vitamín D3 odporúčame konzumovať v kombinácii s kalciom, alebo vitamínom K2.

6.Bór

Borón je pomerne vzácny minerál. Nie veľa ľudí užíva bór ako suplement, avšak bór ukrýva extra benefity pre mužov. Podľa štúdií, bór môže zvýšiť hladinu voľného testosterónu o 28 percent, znížiť hladiny estrogénu o 39 percent, a zvýšiť dihydrotestosterón o 10 percent. Preto Považujeme za suplementáciu bórom za skvelý nástroj pre mierne zvýšenie testosterónu.

Koľko miligramov Bóru denne nám pomôže zvýšiť hladinu testosterónu?

3 až 25 miligramov bóru denne nám prinesie benefity v podobe zvýšenia testosterónu, bez vedľajších účinkov v podobe toxicity.

7. Vitamín C

Najviac preskúmaný vitamín na svete je silným antioxidantom. Svojim antioxidačným účinkom chráni náš testosterón pred účinkom alkoholu, antibiotikami, arzénom, a ďalšími zlúčeninami. Okrem tohto účinku, podobne ako vitamín E znižuje kortizol a tým sa dostane väčšiemu priestoru tvorbe testosterónu.

Aké množstvo vitamínu C máme denne prijať?

Znova ide o množstvo oxidatívneho stresu ktorý naše telo pociťuje. Pod oxidatívny stres môžeme zaradiť napríklad fyzicky náročné cvičenie, konzumácia tzv. processed foods, alkohol, fajčenie a podobne. Ak máme tohto oxidatívneho stresu veľa, odporúčam konzumovať do 2 gramov Vitamínu C denne. Avšak pre väčšinu ľudí bude postačovať dávka okolo 500 miligramov.

8.Selén

Selén je antioxidant ktorý je hlavnou zložkou pri tvorbe najsilnejšieho „čističa“ telesných buniek- antioxidantu Glutationu. Vďaka silnému antioxidačnému efektu glutathionu má konzumácia selénu za následok zvýšenie počtu spermií a zvýšenú mobilitu spermií. Optimálna hladina Selénu vedie k zvýšenej hladine testosterónu u mužov.

Aké množstvo selénu je pre nás potrebné?

Denne by sme mali prijať od 200 do 400 mikrogramov selénu.

Takisto v našich Bonoobo Triple energy a Bonoobo Zen coffee sú niektoré ingrediencie, ktoré dlhodobým užívaním môžu zvýšiť hladinu testosterónu. Sú to najmä adaptogény Ženšen, Schizandra, Ashwagandha, a aminokyselina Acetyl-l-karnitín. Tieto môžu zlepšiť celkové zdravie rôznymi biologickými procesmi, a následkom toho môže byť zvýšenie testosterónu. Navštívte náš eshop.

 

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.