Doplnky výživy, Fitnes, Nootropiká

Acetyl – L- Karnitín : silný energizér a antioxidant

Acetyl- L-Karnitín je aminokyselina ktorú môžeme nájsť v jedlách ako hovädzie mäso, kuracie mäso, v syroch a v mlieku. Ide o acetylovanú verziu známeho doplnku výživy s názvom L-karnitín, ktorý môžeme nájsť v mnohých spaľovačoch. Táto verzia dokáže ľahko prejsť cez krvnú mozgovú bariéru (tzv. Blood Brain Barrier), čo zabezpečuje nootropické a energizujúce účinky, a zároveň poskytuje rovnaké výhody ako klasický L-karnitín.

Ako sa človek cíti po skonzumovaní Acetyl-L-Karnitínu?

Konzumácia Acetyl-L- Karnitínu zväčša spôsobí instantný prísun energie a zlepšenie kognitívnych vlastností.

Acetyl- L – Karnitín pôsobí najmä na neurotransmiter Acetylcholín. Tento neurotransmiter je spájaný s pamäťou a učením, ale zároveň zabezpečuje kontrakciu svalstva, takže je ideálne užívať Acetyl-L-Karnitín pred aeróbnym alebo anaeróbnym cvičením.

Acetyl-L-Karnitín taktiež ovplyvňuje epinefrín , norepinefrín a serotonín, a potláča aktivitu neurotransmiteru GABA.

Acetyl- L- Karnitín je silným antioxidantom, čo môže prispievať ku zvýšeniu energie. Taktiež zvyšuje citlivosť androgénnych receptorov, čo je ďalší z dôvodov prečo si dať Acetyl-L-karnitín pred cvičením.

Ľuďom s poruchami koncentrácie môže užívanie Acetyl-L- Karnitínu zlepšiť stav. Na základe štúdie , množstvo 20 -50 miligramov Acetyl-L-Karnitínu na 1 kilogram hmotnosti človeka, podávaného počas doby 1 roka, dokázalo zlepšiť pozornosť a sociálnu interakciu u chlapcov vo vekovom rámci 6 -13 rokov. Acetyl –L-Karnitín taktiež znížil prejavy agresie u detí.

Acetyl-L-Karnitín zlepšuje krvný obeh, a zvyšuje množstvo nitrátov v krvi. Dokáže zlepšiť erekcie a takisto pôsobí proti bolesti- dokáže zredukovať chronickú neuropatickú bolesť.

Dávkovanie Acetyl-l-karnitínu

Optimálna dávka Acetyl-L- Karnitínu je v rozpätí 300 – 3000 miligramov. Je možné ho dávkovať v priebehu dňa. Niektorí ľudia pocítia účinky ALCAR-u už v malých dávkach, iní ho musia používať dlhšie a skúsiť i vyššie dávky.

Prináša so sebou Acetyl-L-Karnitín i vedľajšie účinky?

Pri užívaní Acetyl-L-Karnitínu je nízka šanca vedľajších účinkov, avšak môžu nastať. Tieto vedľajšie účinky sú relatívne neškodné. Najčastejším je podráždenosť. Ak cítite takýto vedľajší účinok, je pravdepodobne dobré znížiť dávku. Ďalšími možnými vedľajšími účinkami sú bolesti hlavy, problémy so spánkom, zvýšenie krvného tlaku , alebo zníženie krvného cukru. Ja som nikdy žiaden vedľajší účinok nepocítil a myslím si, že v primeraných množstvách je Acetyl-l-Karnitín bezpečnejší a zdraviu prospešnejší ako napríklad tradičný kofeín.

Vhodné kombinácie s Acetyl-L-Karnitínom

Acetyl-L-Karnitín + Koenzým Q10 + Kyselina Alfa- Lipoová (Alpha Lipoic acid): Táto kombinácia maximálne zvýši energiu tvojich mitochondrií. Môžeš ešte pridať i Kreatín monohydrát , ktorý tak ako Koenzým Q10 zvyšuje tvorbu ATP v tele (Adenozín Trifosfát). Adenozín trifosfát –ATP- je extrémne dôležité pre športový ale aj psychický výkon. ATP v podstate prenáša všetku energiu ktorá je nevyhnutná pre všetky celulárne metabolické aktivity v tele. Kyselina Alfa Lipoová je zas silný antioxidant. Táto kombinácia je veľmi energizujúca a môže ju použiť napríklad ako občasnú alternatívu ku káve.

Acetyl-L-Karnitín + L-theanín : Toto je moja obľúbená kombinácia ak mám v pláne niečo si naštudovať alebo ak idem písať článok. Energizujúca podstata Acetyl-L-Karnitínu sa skĺbi s pocitom upokojenia z L-theanínu a človek je pripravený nerušene pracovať dlhé hodiny. Zvyknem kombinovať Acetyl-L-Karnitín a L-thenín v pomere 600 miligramov:200 miligramov.

Acetyl-L-Karnitín + Alpha GPC (Alfa- Glyceryl-Fosforyl-Cholín)+L tyrozín + kofeín + L-theanín : Túto kombináciu užívam pred cvičením. Acetyl-L-Karnitín spolu s kofeínom prináša energizujúci efekt, a L-theanín balancuje finálny výsledok. Alpha GPC je najviac bioaktívny typ Cholínu, ktorý dokáže prejsť krvnú mozgovú membránu (Blood Brain Barrier). Je ideálnou predtréningovou látkou, pretože dodáva energiu na kontrakciu svalov a podľa štúdií zvyšuje silový výkon. L-tyrozín je prekurzor pre látku L-dopa, ktorá sa v mozgu mení na dopamín. L tyrozín dodáva energiu a mierne pozitívnu agresiu, ktorá je potrebná v posilňovni. Kofeín je najznámejším stimulantom a kognitívnym „zlepšovačom“, a poskytne stimuláciu na tréningu.

Tieto látky pred tréningom používam v pomere: 600 miligramov Acetyl-L-Karnitínu

300 mg Alpha GPC

400 mg L tyrozín

200 mg kofeín

200 mg L- theanín

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.

 

 

Acetyl-l-karnitín môžeš nájsť v našej Bonoobo triple energy coffee. Nájdeš ju tu.