Človek už od nepamäti túži po nesmrteľnosti a keď nemôže dosiahnuť tú, pokúša sa aspoň o dlhovekosť. Dĺžka života jedinca závisí od nekonečného množstva faktorov, počnúc genetikou až po životný štýl. Práve životný štýl prispel k tomu, že v súčasnosti žijeme dlhšie než kedykoľvek predtým. Stačí sa obzrieť do roku 1950, kedy sa z rôznych dôvodov staroby dožil len málokto. Aj keď žijeme oproti našim predkom dlhšie, zdá sa, že to nestačí. V súčasnosti však existujú spôsoby, ako sa pričiniť o to, aby naše orgány starli pomalšie, aby sme navonok pôsobili mladistvejšie a aby sme žili o niečo dlhšie.
METÓDY
WIM HOFOVA METÓDA
Jednou z možností, o ktorej by ste mali vedieť, je tzv. Wim Hof metóda. Tá ponúka množstvo fyzických, ale aj psychických benefitov. Základným kameňom Wim Hof metódy je zámerné ovplyvňovanie vlastného tela a mysle, vrátane centrálnej nervovej sústavy a posúvanie vlastných hraníc a možností. Deje sa tak najmä za pomoci terapie chladom a vďaka dychovým cvičeniam. Ako uvádza portál Wimhomethod, metóda posilňuje imunitný systém. Podľa autora metódy môžete zabehnúť polmaratón s bosými nohami po snehu bez toho, aby ste sa museli obávať, že nasledujúci týždeň preležíte s horúčkou v posteli. Wim Hof metóda pôsobí ako prevencia, zároveň však podporuje v tele liečbu zápalových procesov, podporuje zdravý a kvalitný spánok a znižuje krvný tlak. Čo sa týka mentálnej stránky, metóda pomáha redukovať následky stresu, podporuje vyplavovanie endorfínov do tela a podporuje pocit šťastia a celkovej spokojnosti, pomáha v boji proti depresii či pri syndróme vyhorenia. Je pritom známe, že všetky vyššie spomenuté ťažkosti, ako sú napríklad vysoký krvný tlak či stres prispievajú ku skracovaniu dĺžky života jedinca. Predlžujú ju celkový fyzická, ale aj mentálna pohoda.
PRERUŠOVANÉ HLADOVANIE
V súčasnosti má každý možnosť zvoliť si spôsob stravovania, aký mu najviac vyhovuje. Čoraz väčšej popularite sa tešia rôzne druhy pôstov, medzi nimi napríklad aj prerušovaný pôst. Ten sa využíva nielen v snahe zhodiť nadbytočnú váhu ale aj v prípade, ak chce jedinec zlepšiť svoj celkový zdravotný stav. Čoraz viac štúdií ukazuje, že správne vykonaný prerušovaný pôst nielen zlepšuje zdravie, ale dokonca predlžuje život. Vedci sa domnievajú, že prerušovaný pôst ovplyvňuje cirkadiánny rytmus človeka, teda aj spánok a pozitívne vplýva na črevný mikrobióm, ktorý je pre celkovú spokojnosť a zdravie nesmierne dôležitý. O mikrobióme si môžete prečítať tu.
Aj keď sa to môže zdať neprirodzené, človek nemal vždy pohodlný a sedavý životný štýl a nejedol tri výdatné porcie jedla denne. Ľudský organizmus bol pôvodne vytvorený tak, aby dokázal po fyzickej aj mentálnej stránke fungovať aj bez prísunu jedla každých niekoľko hodín. Ako napovedá samotný názov, základom prerušovaného pôstu je pravidelné a opakované vynechávanie stravy alebo príjem minimálneho množstva potravy po dobu od 12 hodín až po niekoľko týždňov. Prerušovaný pôst pomáha v boji proti rôznych ochoreniam a podporuje v tele liečebné procesy. Pôsobí ako prevencia v prípade cukrovky, rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení či dokonca Alzheimerovej choroby. Pôst pomáha telu aj na hlbšej úrovni a podporuje mitochondriálne zdravie a regeneráciu buniek prebiehajúcu na úrovni DNA. Štúdie ukazujú, že pravidelný pôst pomáha zmierňovať následky oxidačného stresu, ako aj zápalových procesov. Pri niektorých organizmoch sa už podarilo dokázať, že prerušovaný pôst spomaľuje starnutie buniek, predlžuje život a zvyšuje odolnosť voči záťaži. Pred starnutím chráni orgány vrátane mozgu. Štúdie ukazujú, že vďaka posteniu sa uchovávajú kognitívne funkcie u ľudí aj vy vysokom veku.Prerušovaný pôst spôsobuje, že v tele sa zmení aj hladina hormónov, bunky spúšťajú proces regenerácie a mení sa expresia génov. Čo sa hormónov týka, množstvo human growth hormónu (GHG) v tele vzrastápočas pôstu niekoľkonásobne. Práve tento hormón napomáha okrem iného pri zbavovaní sa nadbytočného tuku a pri raste svalovej hmoty. V starobe môže nedostatok HGH v organizme za to, že sa v tele začne ukladať tuk, a stenčuje sa pokožka. Navyše, nespornou výhodou prerušovaného pôstu je, že na rozdiel od mnohých drastických diét nemá vedľajšie účinky, ktoré by ohrozovali zdravie jedinca.
Obmedzovanie nadmerného priberania na váhe
Kalórie vo všeobecnosti, ale aj to, v akom množstve, v akej podobe a kedy by ich mal človek prijímať, je dlhodobo kontroverznou témou. Mnoho ľudí si myslí, že obmedzenie množstva kalórií je dobré vtedy, keď chcete zhodiť pár nadbytočných kilogramov. Pravdou však je, že obmedzenie kalorického príjmu môže pomôcť omnoho viac, pôsobí napríklad ako prevencia v prípade kardiovaskulárnych ochorení či rakoviny, znižuje vysoký krvný tlak, reguluje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Okrem toho, niektoré štúdie ukazujú, že u niektorých živočíšnych druhov obmedzenie kalorického príjmu predlžuje život a oddiaľuje riziko úmrtia spôsobeného starnutím. Obmedzenie kalorického príjmu však do istej miery predlžuje život aj človeku, a to už po 6 mesiacoch, v tejto oblasti sú však potrebné ďalšie výskumy. Nevýhodou obmedzenia kalorického príjmu je, že spolu s tukom ubúda z tela aj svalová hmota a oslabujú sa kosti. Pozor by si preto mali dávať najmä ľudia starší ako 60 rokov.
Nikotínamid adenín dinukleotid (NAD)
Nicotinamide adenine dinucleotide (NAD) je koenzým, ktorý sa podieľa na mnohých enzymatických reakciách a bunkových procesoch v ľudskom tele. Zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri fungovaní mitochondrií, napomáha pri regulácii génovej expresie, údržbe telomérov a regenerácii DNA, pri výmene látok medzi bunkami a okrem iného reguluje starnutie buniek a bunkovú smrť. Čím sme však starší, tým menej NAD v tele máme, následkom čoho vzniká mnoho zdravotných ťažkostí spájajúcich sa so starobou, napríklad úbytok pamäťových schopností. Udržiavanie správnej hladiny NAD v tele, napríklad za pomoci suplementov, je dôležité pre zachovanie kognitívnych, ale aj neuromuskulárnych funkcií. Okrem toho, štúdie ukazujú, že NAD podporuje metabolizmus a pomáha pri udržiavaní optimálnej váhy, čo samo o sebe prispieva k spomaľovaniu starnutia. Ako si udržať ideálnu hladinu NAD? Okrem suplementov je možné udržať si ideálnu hladinu tohto koenzýmu napríklad obmedzením kalorického príjmu či vyššie spomínaným prerušovaným pôstom.
KOLAGÉN
Kolagén je proteín hojne sa vyskytujúci v ľudskom tele, je základným stavebným kameňom svalov, kostí, šliach a väzov, nachádza sa však aj v zuboch či v cievach. Zohráva množstvo dôležitých funkcií, pričom medzi tie populárnejšie patrí napríklad udržiavanie pevnej pokožky. Existuje celkovo 16 typov kolagénu, ktoré plnia v tele rôzne funkcie, so zvyšujúcim sa vekom však telo produkuje menej kolagénu, ktorý je zároveň aj menej kvalitný. Dopĺňanie kolagénu a udržiavanie primeranej hladiny v tele je dôležité nielen len kvôli udržaniu mladistvého vzhľadu, štúdie ukazujú, že kolagén podporuje činnosť antioxidantov a pomáha v boji proti ochoreniam, ako je napríklad osteoartritída. K udržaniu optimálnej hladiny kolagénu je dôležitá strava, najmä obmedzenie pridaných cukrov. Konzumácia veľkého množstva cukru spôsobuje, že koža je menej odolná voči mechanickému poškodeniu a vzniknuté rany sa ťažko hoja. Nižšiu hladinu kolagénu majú okrem toho fajčiari a nepriateľom kolagénu je aj slnečné žiarenie. Naopak, nápomocná je nielen konzumácia suplementov s obsahom kolagénu, ale aj niektorých potravín, napríklad vývaru z kostí či želatíny.
ASTRALÁGUS
Teloméry sú koncové časti chromozómov zohrávajúce kľúčovú úlohu pri starnutí buniek a ovplyvňujú reakciu buniek na stres. Zabraňujú tomu, aby došlo k poškodeniu buniek, a teda k rôznych ochoreniam, ako sú napríklad srdcovo- cievne ochorenia, rakovina či ochorenia súvisiace so starnutím. Čím viac sa však bunka delí, tým viac sa teloméry skracujú. K rýchlejšiemu skracovaniu telomérov prispieva aj oxidačný stres. Keď sa teloméry viac už skracovať nemôžu, bunka sa deliť prestáva, stáva sa neaktívnou a postupne odumiera. Teloméry však chráni pred skracovaním enzým telomeráza, ktorý ku koncu chromozómov pripája ďalšie sekvencie telomérov. Telomerázu ale obsahujú len niektoré typy buniek, čo znamená, že zvyšné sú ponechané napospas osudu, starnutiu a skracovaniu. Okrem telomerázy a veku ovplyvňuje dĺžku telomérov podľa niektorých štúdií aj životný štýl jedinca. Napríklad, správne stravovanie (potraviny s vysokým obsahom antioxidantov) môže spomaliť proces skracovania telomérov, a teda starnutia. Na druhej strane, fajčenie či nedostatok pohybu a obezita skracovanie telomérov urýchľuje. V súčasnosti sa vedci intenzívne venujú výskumu toho, ako k spomaleniu skracovania telomérov môže prispieť výťažok z adaptogénnej rastliny astragalus. Tá sa využíva najčastejšie v čínskej tradičnej medicíne, pôsobí antioxidačne, antivirálne a podporuje imunitný systém.
ACETYL-L-KARNITÍN
Acetyl-l-karnitín sa v súčasnosti taktiež stáva stredobodom záujmu vedcov. Niektoré štúdie napríklad ukazujú, že jeho dlhodobé užívanie môže spomaliť úbytok kognitívnych schopností, napríklad v prípade Alzheimerovej choroby. Ďalšie štúdie zas naznačujú že acetyl-l-karnitín dokáže čiastočne prinavrátiť funkčnosť mitochondriám, ktorých funkcie boli obmedzené následkom starnutia.
Pyrolchinolínchinón (PQQ)
Pyrroloquinoline quinone (PQQ) je súčasťou enzýmov, tzv. quinoproteínov. PQQ zohráva dôležitú úlohu pri metabolických procesoch v tele, ale aj v rámci štrukturálnej integrity buniek a tkanív. V hojnom množstve sa nachádza v mnohých rastlinách, ale napríklad aj v kvasinkách. Čo sa bežných potravín týka, na PQQ sú bohaté niektoré čaje, ale napríklad aj paprika, papája či kiwi. Štúdie na zvieratách ukázali, že ak bol v ich tele nedostatok PQQ, ich imunitný systém aj metabolizmus bol narušený a v ich tele dochádzalo k rôznym abnormalitám. PQQ podporuje funkčnosť mitochondrií, zároveň však pôsobí neuroprotektívne a pomáha zlepšiť kognitívne funkcie. Vplyv PQQ na človeka je ešte stále v procese skúmania, doterajšie výskumy však ukázali, že pôsobí antioxidačne, antidiabeticky, chráni pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom a podporuje zdravie na bunkovej úrovni.
Koenzým Q10
Koenzým Q10 sa bežne vyskytuje v ľudskom tele, najhojnejšie však v pečeni, v srdci, v obličkách a v pankrease. Koenzým Q zohráva kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní mitochondrií, pôsobí antioxidačne a inhibuje apoptózu, teda programovanú smrť buniek. Aj keď sa koenzým Q10 bežne vyskytuje v ľudskom tele, ako suplement sa využíva na liečbu rôznych ochorení, napríklad pri poruchách bunkového metabolizmu alebo na zmiernenie dopadu oxidačného stresu. V súčasnosti testujú vedci možnosti využitia koenzýmu Q10 pri liečbe neurodegeneratívnych ochorení, ako je napríklad Parkinsonova choroba. Niektoré štúdie uvádzajú, že koenzým Q10 podporuje imunitný systém a zvyšuje hladinu adenozíntrifosfátu v tele, ktorý je nevyhnutnou súčasťou bunkového metabolizmu.
N-acetyl-cysteín
N- acetyl- cysteín (NAC) má množstvo zdravotných benefitov, medzi iným pomáha v tele udržať správnu hladinu glutatiónu, ktorý je mimoriadne účinným antioxidantom. Neutralizuje voľné radikály a chráni tak bunky pred poškodením. Niektoré štúdie naznačujú, že práve pravidelná konzumácia NAC, a teda správna hladina glutatiónu, pomáhajú predlžovať život. Okrem toho, NAD podporuje kognitívne a neurologické funkcie (svoje využitie má aj v oblasti psychiatrie v liečbe niektorých psychiatrických porúch), chráni pred oxidačným stresom, podporuje imunitný systém a pôsobí ako prevencia pri srdcovo- cievnych ochoreniach. Štúdie naznačujú, že pôsobí aj detoxikačne a chráni telo pred vplyvom toxických kovov, ktoré sa do tela dostávajú z prostredia, v ktorom žijeme.
Kyselina alfa-lipoová (Alpha-lipoic acid)
Kyselina alfa-lipoová sa v značnej miere podieľa na metabolických procesoch prebiehajúcich v mitochondriách, v posledných rokoch si však čoraz viac pozornosti získava ako účinný antioxidant. Chráni pred voľnými radikálmi a chráni taktiež bunkovú membránu tým, že interaguje s vitamínom C, glutatiónom a pomáha recyklovať vitamín E. Pomáha bojovať proti následkom oxidačného stresu, spomaľuje starnutie (udržiava mladistvý vzhľad pokožky), pozitívne účinky však badať aj pri liečbe rôznych ochorení, ako je napríklad šedý zákal, HIV, chráni pred neurodegeneráciou a zmierňuje dopad radiácie. Niektoré štúdie okrem toho naznačujú, že pomáha v boji proti obezite. Aj keď si telo alpha-lipoic acid prirodzene vytvára, je dobré udržiavať optimálnu hladinu napríklad za pomoci suplementov.
Agmatín sulfát
Štúdií týkajúcich sa účinkov agmatine sulfátu je pomerne málo, naznačujú však, že pravidelné užívanie tejto látky má niekoľko zdravotných benefitov. Napríklad, pomáha pri redukovaní nadbytočnej váhy, znižuje krvný tlak a pomáha aj pri liečbe neuropatickej bolesti či ďalších ťažkostí. Ďalšou z dôležitých vlastností agmatine sulfátu je, že pomáha v tele regulovať hladinu oxidu dusnatého, ktorý okrem iného zabezpečuje optimálny prietok krvi jednotlivými časťami tela a je dôležitý pre zdravie kardiovaskulárneho systému či imunity. Navyše, oxidu dusnatý napomáha k správnemu prenášaniu signálov medzi neurónmi. Pri dlhodobom užívaní agmatine sulfátu neboli pozorované vedľajšie účinky.
Huperzín A ( Huperzia serrata)
Huperzín A je alkaloid získavaný z rastliny Huperzia serrata a jednou z jeho najvýznamnejších vlastností je schopnosť regulovať enzým acetlycholinesterázy. Tá zapríčiňuje rozklad neurotransmiteru acetylcholínu (je zodpovedný za prenos signálov medzi synapsiami) za vzniku cholínu a acetátu. Cholín následne organizmus využíva na opätovné vytvorenie acetylcholínu. Huperzín A pôsobí neuroprotektívne a spomaľuje starnutie mozgu, zlepšuje kognitívne funkcie a pamäťové schopnosti, do istej miery dokáže zvrátiť ich úpadok a pôsobí ako prevencia pri ochoreniach postihujúcich mozog, ako je napríklad Alzheimerova choroba či vaskulárna demencia.
DHEA (Dehydroepiandrosterón)
DHEA (dehydroepiandrosterone) je hormón prirodzene sa vyskytujúci sa v ľudskom tele, zároveň je to však aj suplement, ktorý môže pomôcť pri regulácii hladiny hormónov, najmä vo vyššom veku, kedy sa hladina hormónov v tele výrazne mení. Nie nadarmo sa mu hovorí hormón mladosti. Pomáha udržať si zdravú váhu a zlepšuje sexuálne fungovanie jedinca. DHEA je prekurzor pre tvorbu pohlavných hormónov, androgénov a estrogénov. Štúdie ukazujú, že čím menej DHEA človek v tele má, tým vyššie riziko hrozí, že dôjde k oslabeniu svalstva, ku vzniku depresie či dokonca k skráteniu dĺžky života. DHEA pomáha okrem iného v boji proti obezite, reguluje hladinu cholesterolu v tele, ako aj produkciu prokolagénu.
PREGNENOLÓN
Pregnenolone (C21steroid) je hormón štruktúrou pripomínajúci cholesterol, pričom skupina steroidov C21 pôsobí ako významný prekurzor pre všetky ostatné steroidové hormóny tvoriace sa v nadobličkách, vaječníkoch a semenníkoch. Pregnenolone pôsobí neuroprotektívne, podporuje kognitívne funkcie a schopnosť učiť sa a napomáha k pocitu celkovej spokojnosti a well- beingu. Podporuje rast nových neurónov a najmä vo vyššom veku pomáha oddialiť známky starnutia.
FISETÍN
Fisetin je výživový doplnok so silnými antioxidačnými účinkami, o ktorom taktiež niekoľko štúdií potvrdilo, že dokáže predĺžiť život. Je to flavonol patriaci do skupiny flavonoidov a bežne sa vyskytuje v ovocí alebo v zelenine, napríklad v uhorkách, v jahodách, v hrozne či v jablkách. Okrem spomínaných antioxidačných účinkov pôsobí protizápalovo a niektoré štúdie ukazujú, že podporuje kognitívne funkcie, vrátane pamäťových schopností.
Kyselina Hyalurónová
Kyselina hyalurónová je polysacharid, ktorý ľudské telo dokáže produkovať prirodzene, pričom sa nachádza najmä v pokožke či v spojivových tkanivách. Pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke a zabraňuje jej prirýchlemu starnutiu. Užíva sa však aj vo forme suplementov, ktorých hlavnou úlohou je podporiť zdravie a mladistvý vzhľad pokožky. Kyselina hyalurónová chráni pokožku pred voľnými radikálmi, ale aj pred negatívnymi vplyvmi, ako je nadmerné UV žiarenie či fajčenie. Navyše, pomáha v boji proti dermatitíde, urýchľuje hojenie rán a regeneráciu tkanív a keďže podporuje elasticitu pokožky, pomáha bojovať aj proti vráskam.
MELATONÍN
O melatoníne ste už iste počuli, je známy napríklad tým, že reguluje cyklus spánku a bdenia a iné cirkadiánne rytmy v tele. Okrem toho pôsobí imunostimulačne a cytoprotektívne. Štúdie naznačujú, že udržiavanie optimálnej hladiny melatonínu v tele resp. jeho pravidelné užívanie vo forme suplementu pomáha zlepšiť kvalitu spánku a chráni pred neurodegeneratívnymi ochoreniami. Nespornou výhodou melatonínu je aj fakt, že podporuje vyplavovanie tzv. human growth hormónu (GH), o ktorom sme sa zmieňovali vyššie. GH ovplyvňuje proces starnutia, podporuje well- being a zlepšuje funkčnosť imunitného systému.
MK-677 (iba na výskumné účely)
Substancia mk-677 známa aj ako Ibutamoren sa v súčasnosti teší nemalej popularite, aj keď výskumov zatiaľ priveľa vykonaných nebolo a ide iba o experimentálnu látku určenú na vedecké účely. Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie mk-677 môže napríklad zlepšiť aj kvalitu spánku a podporiť vylučovanie GH, rastového hormónu spomínaného v predchádzajúcich odsekoch.
Čo si z toho vziať?
AKO SI PREDĹŽIŤ ŽIVOT? Tvoja dĺžka života závisí ako od genetiky, tak aj na strave, životnom štýle, fyzickej aktivite a celková hladina stresu taktiež zohráva svoju úlohu. Niektoré doplnky výživy môžu dlhodobým užívaním napomáhať predĺženiu života, pretože všetky spomenuté faktory sú súčasťou veľkej mozaiky ktorá predurčuje ako dlho budeš žiť. Začni sa sústreďovať na kalorický deficit a jedlá v bio kvalite. Začni praktizovať wim hof metódu a prerušené hladovanie. Tieto aktivity napomôžu tvojmu srdcu, tráviacemu traktu a zlepšia fungovanie mnohých telesných procesov. My v Bonoobo sa považujeme za profesionálov v rámci poradenstva doplnkov výživy. Stále odporúčam ľuďom konzumovať doplnky ktorých benefity sú podložené vedeckým výskumom. Doplnky ako kolagén, koenzým Q , acetyl-l-karnitín alebo kyselina alfa- lipooová sú skvelými doplnkami ktoré dlhodobým užívaním zlepšia tvoj mozog, pokožku i kĺby. Špeciálne miesto v tomto zozname má Astralágus, ktorý dokáže spomaliť skracovanie telomerov – ide o skutočne výnimočnú anti-aging bylinku.