Doplnky výživy, Nootropiká

Čarovná huba Reishi a jej liečivé účinky

Prečo piť obyčajnú kávu, keď si môžete dopriať kávu s pridaným výťažkom zo zázračnej huby reishi? Že ste o reishi ešte nepočuli? Aj keď táto huba zatiaľ nie je bežnou súčasťou našich kuchýň, mali by ste to čím skôr napraviť. Huba reishi je totiž už tisícročia známa svojimi blahodarnými účinkami. A kým naši predkovia ju využívali na rôzne účely celkom bežne, my sme jej čaro opäť začali objavovať len nedávno.

Čo by ste o hube reishi a jej účinkoch mali vedieť?

Huba reishi (známa aj ako Ganoderma lucidum) sa najmä v Číne, v Japonsku, ale aj v iných ázijských krajinách, kde je teplo a vlhko, využíva v tradičnej medicíne už od nepamäti. Je nesmierne bohatá na množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok, ktoré vo svojej dennej šálke kávy určite chcete mať. Nie nadarmo sa jej hovorí aj „huba nesmrteľnosti“ alebo aj „kráľovná húb“. Reishi môžete konzumovať ako súčasť pokrmov, teda ako čerstvú hubu, na trhu však už nájdete aj množstvo kvalitných doplnkov výživy vo forme tabliet, tinktúr či prášku, ktorý si môžete pridávať do obľúbených nápojov. Čo sa jedál týka, pridať ju môžete napríklad do špagiet s omáčkou Bolognese. Stačí, ak okrem bežných prísad pridáte pol lyžičky prášku z huby reishi.

Čo sa pozitívnych účinkov čínskej huby reishi týka, nesmieme zabúdať na posilnenie imunity, čo je nevyhnutné najmä v sychravom období. Pomáha aj pri zvládaní alergií a účinne znižuje krvný tlak. V rámci niektorých štúdií sa vedci už niekoľko rokov pokúšajú overiť aj to, či výťažok reishi môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia vážnymi ochoreniami, vrátane cukrovky či rakoviny. Výsledky doterajších výskumov naznačujú, že huba pomáha spomaliť rast a šírenie rakovinových buniek, no pôsobiť môže aj ako prevencia. Okrem toho, posilňuje srdce a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Mnoho ľudí reishi vyhľadáva aj preto, lebo pomáha uvoľniť sa, zrelaxovať a zmierniť príznaky úzkosti a depresie, pozitívne teda pôsobí nielen na naše fyzické, ale aj psychické zdravie. Uľavuje od príznakov vyčerpania, pomáha efektívnejšie zvládnuť stres a záťaž a podporuje celkový stav pohody. Nespornou výhodou je aj to, že ak ju užívate dlhodobo a v menších dávkach, pomáha upraviť spánkový cyklus a zlepšiť tak kvalitu spánku. Hádam nie je nutné pripomínať, aký je kvalitný spánok pre ľudské telo a myseľ nesmierne dôležitý.

A všetko v našom tele je predsa navzájom tesne prepojené. Ak upravíte svoj spánkový cyklus, budete lepšie zvládať každodenný stres a záťaž. A ak dokážete efektívne zvládať záťažové situácie bez toho, aby ste sa nimi nechali prevalcovať, pozitívne sa to odrazí aj na stave vášho imunitného systému. Výhodou reishi je, že nepôsobí ako sedatívum. To znamená, že aj keď vám pomôže uspokojiť sa a zlepšiť spánkový cyklus, neuspí vás. Ak teda máte pred sebou ešte nejaké povinnosti, nemusíte sa obávať toho, že vám po užití výťažku z huby začne padať hlava a neudržíte otvorené oči. A nemusíte sa báť užívať výťažok z huby aj ráno. Samozrejme, pozitívne účinky reishi pocítite, ak ju budete konzumovať dlhodobo, nestačí si dať jednu alebo dve dávky výťažku z huby za rok.

Pozor na dávkovanie reishi a nežiaduce účinky

Aj keď užívanie reishi má nesporné výhody, tak ako vždy, aj tu platí, že všetkého priveľa môže uškodiť. Veď aj keď človek zje priveľa ovocia či zeleniny, môže mu prísť nevoľno. Dokonca aj pitie priveľkého množstva vody môže organizmu uškodiť, a to napriek tomu, že bez vody človek dlho neprežije. Pri dávkovaní huby reishi je preto nevyhnutné postupovať opatrne a s ohľadom na to, pre akú formu Lucidum ganoderma sa rozhodnete. Samozrejme, najväčší pozor by si mali dávať ľudia, ktorí sa rozhodnú konzumovať čerstvú hubu.

O niečo bezpečnejšou alternatívou je konzumácia reishi v práškovej forme, treba však dbať o to, aby ste si vybrali kvalitné reishi od overeného predajcu a nespoliehať sa na to, že všetky prípravky dostupné v internetových obchodoch budú rovnako vhodné. Ideálne je pátrať po organickej forme reishi, aby ste z benefitov, ktoré huba ponúka, vyťažili čo najviac. Ak sa chystáte reishi užívať prvýkrát, v práškovej forme môžete vyskúšať na začiatok množstvo prášku, ktoré zodpovedá približne 6 až 12 gramom. Prášok môžete rozpustiť v pohári teplej vody, kávy alebo čaju. S prídavkom reishi si môžete dokonca vyrobiť aj chutné koktaily, stačí len zapojiť fantáziu.

Nech už konzumujete reishi v akejkoľvek podobe, ak to preženiete, môže vás potrápiť podráždený žalúdok či ťažkosti s trávením. Vzhľadom na to, že reishi znižuje krvný tlak, neodporúča sa, aby ju užívali ľudia s už nízkym krvným tlakom. Problém môže predstavovať aj kombinácia s niektorým druhmi liekov. Skôr, ako začnete reishi užívať, sa preto uistite, že vám neuškodí v kombinácii s liekmi, ktoré beriete (napríklad s liekmi, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi). Vyhýbať by sa jej mali aj ľudia trpiaci poruchami krvi a neodporúča sa, aby ju užívali tehotné či dojčiace ženy.

Prečo sa reishi dokonale hodí do kávy?

Okrem toho, že huba reishi poslúži ako pokrm , a aplikovať ju môžete napríklad na pokožku, v práškovej forme si výťažok môžete pridať do obľúbeného nápoja, napríklad do čaju alebo do kávy. Jej benefity si tak môžu užívať aj ľudia, ktorým samotné huby tak či onak príliš nie sú po chuti.

Vzhľadom na to, že aj samotná huba je horká, horkastú chuť kávy ňou ešte viac zvýrazníte a vylepšíte. A ak horké príliš nemusíte, skúste pridať napríklad trochu kokosového oleja či mandľového mlieka. Ak máte radšej sladké nápoje, pridať môžete výťažok z huby napríklad aj do horkej čokolády. Príjemné s užitočným však skombinujete vďaka Bonoobo káve, ktorá v sebe reishi už obsahuje.

Otestujte reishi v káve Bonoobo – Superhealth coffee

Ak si chcete uľahčiť život a namiesto výťažkov či tabliet si kúpiť hotovú kávu s prídavkom reishi, Bonoobo Super Health Coffee je ideálnym riešením. Pomáha redukovať zápalovosť v tele a obsahuje nielen reishi, ale aj černušku siatu (Nigella sativa), vďaka čomu je skvelou alternatívou pre každého, kto chce svoj imunitný systém podporovať z dlhodobého hľadiska. Káva Bonoobo je vyrobená zo 100 % arabiky a dbáme, aby boli všetky prísady len v tej najvyššej kvalite. Investujete tak do kvality, ale zároveň aj do vlastného zdravia. Jednoducho povedané, nenájdete lepší spôsob, ako začínať svoj deň alebo ako ho ukončiť po náročnom dni v práci.