Doplnky výživy, Fitnes, Lifestyle

Existuje skutočne „káva na chudnutie“? Alebo ide o marketingový trik?

Pre mnohých bude zrejme sklamaním, že žiaden zázračný liek na chudnutie jednoducho neexistuje. Môžete si síce cez internet zakúpiť tabletky, ktoré sľubujú, že už po niekoľkých týždňoch budete štíhli ako prútik. Pravdou však je, že ak chce človek niečo dosiahnuť a zhodiť prebytočné kilogramy, musí na sebe pracovať, prispôsobiť stravovacie návyky, nezabúdať na dostatok pohybu, pitný režim či kvalitný spánok. Nepúšťajte sa do toho zhurta, na dobré sa totiž čaká a platí to aj v chudnutí. Zo dňa na deň a dokonca ani z mesiaca na mesiac sa vytúžená postava len tak sama od seba nedostaví. Chvíľu zrejme potrvá, kým uvidíte vytúžené výsledky. Ak však chcete, aby bolo chudnutie efektívnejšie, môžete si pomôcť rôznymi metódami či doplnkami výživy. Káva pri chudnutí určite pomôže , aj keď špecifická “káva na chudnutie” neexistuje a ide hlavne o marketingový trik rôznych firiem . Poďme sa pozrieť ako je to s tým chudnutím.

Kalorický deficit

Dôležitý je pri chudnutí tzv. kalorický deficit. Telo spotrebúva energiu nielen počas cvičenia, ale aj počas oddychu, napríklad na dýchanie, trávenie jedla či tok krvi. Kalorický deficit vzniká vtedy, keď telu dodáte menej kalórií, než spotrebuje na základné procesy prebiehajúce v tele a fyzickú aktivitu, ktorú počas dňa vykonávate. Dôležité je myslieť na to, že je to dlhodobý proces, kalorický deficit je nutné udržiavať dlhodobo. Ak chcete schudnúť, nestačí stravovať sa podľa neho len cez víkendy.

Samozrejme, v rámci kalorického deficitu je nevyhnutné zvážiť, aké potraviny telu doprajete. Vyvážená strava by mala obsahovať dostatok bielkovín, sacharidov, ale aj zdravých tukov. Ideálny kalorický príjem kalórií je individuálny, závisí od množstva faktorov. Väčšine ľudí však postačí prijať denne 800 až 2000 kalórií.

Aj vytváranie kalorického deficitu môže pre každého znamenať niečo iné. Napríklad, niekto radšej prijme o 500 kalórií menej, iný si zas dopraje aj tých 500 kalórií navyše, potom sa však pri cvičení poriadne zapotí, aby sa nadbytočných kalórií zbavil. A čo robiť, ak sa chudnutie zastaví? V takom prípade je opäť potrebné prehodnotiť príjem a výdaj kalórií, zamyslieť sa nad tým, koľko jete a koľko máte pohybu a príjem o niečo znížiť.

Stimulanty a ich vplyv na apetít

Vedeli ste, že stimulanty výrazne vplývajú na apetít? Znižujú ho, a to tak, že zvyšujú v tele hladinu látok, ktoré súvisia s pocitmi šťastia   a spokojnosti, vrátane dopamínu či serotonínu. Ovplyvňujú aj vyplavovanie adrenalínu a noradrenalínu. Vďaka tomu nemá človek potrebu vyvolávať pocity spokojnosti za pomoci prejedania sa.

Pri liečbe obezity sa preto využívajú už desaťročia. Majú totiž schopnosť presvedčiť mozog, že sme sýti. Spomínané neurotransmitery okrem toho ovplyvňujú nielen pocity hladu, ale aj celkovú náladu a spánkový režim. A nemusíme hádam pripomínať, že vyspatý človek je spokojnejší ako človek po nociach nekvalitného spánku.

 

 

S chudnutím vám pomôže káva

Stimulanty však nemusíte užívať len v podobe doplnkov výživy. Bohatým zdrojom je napríklad káva. Jej konzumácia pomáha zvyšovať v tele hladinu adrenalínu, ale aj dopamínu. Samozrejme, ani s kávou to nie je o tom, že si doprajete šálku instantnej kávy denne a kilá budú ako zázrakom miznúť samé od seba. Ak si však správne zvolíte, svojimi pozitívnymi účinkami vás jednoznačne milo prekvapí.

Káva podporuje celkové zdravie a s chudnutím pomáha najmä z dlhodobého hľadiska. Dôležité je však vynechať sladené nápoje a dopriať si čiernu kávu len s trochou mlieka (či už živočíšneho alebo rastlinného). Okrem toho, že si doprajete menej cukru, vo vedeckých kruhoch sa už dlho diskutuje o tom, že kofeín potláča chuť do jedla. Najefektívnejšie ovplyvňuje príjem kalórií vtedy, ak si ju doprajete pol hodinu až štyri hodiny pred jedlom. Skvelou voľbou je nielen pred jedlom, ale aj pred cvičením. Pomáha telu zregenerovať sa a zredukovať čo najviac tukových zásob.

Ďalším skvelým účinkom kávy je, že obsahuje málo kalórií a podporuje metabolizmus. Nehovoriac o tom, že káva je plná prospešných antioxidantov a chudnutie predsa nikdy nie je len o zhadzovaní kilogramov. Vždy sa za ním ukrýva snaha o zlepšenie celkového zdravia a fyzickej, ale i psychickej pohody. A pravidelná konzumácia zdravých dávok kávy pomáha zabrániť aj rôznym ochoreniam, ktoré súvisia s obezitou, vrátane cukrovky či ochorení srdca.

Bonoobo káva: Triple Energy

Nielen s chudnutím vám pomôže Bonoobo káva Triple Energy. Vďaka nej si vystačíte aj s menšou dávkou kávy a môžete si však byť istí, že telu doprajete len tú najvyššiu bio kvalitu. Káva Triple Energy obsahuje acetyl-l-karnitín, ktorý pôsobí ako mitochondriálny spaľovač. Energiu vám dodajú aj adaptogénne rastliny, ktoré sú jej súčasťou, vrátane ženšenu a schizandry. Okrem toho, je nabitá antioxidantmi.

Ženšen

Ženšen patrí medzi tie najpopulárnejšie adaptogénne rastliny s množstvo pozitívnych účinkov. Je plný antioxidantov a pomáha udržať optimálnu hladinu energie počas dňa, aby ste aj po náročnom dni v práci ešte mohli venovať chvíľu aj cvičeniu. Okrem toho, nejedna štúdia sa venuje skúmaniu toho, ako ženšen pomáha zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Odborníci sa nazdávajú, že ženšen pozitívne ovplyvňuje aj črevný mikrobióm, pričom práve ten zabezpečuje, že sa po fyzickej, ale aj po psychickej stránke cítime dobre. Práve od stavu črevného mikrobiómu závisí aj to, ako sa človek popasuje s chudnutím.

Acetyl-l-karnitín- lepšie využitie tukových zásob pri cvičení

Ak cvičíte, zabúdať by ste nemali ani na pravidelné užívanie acetyl-l-karnitínu. Nielen ženšen, ale aj acetyl-l-karnitín totiž pomáha efektívnejšie spaľovať tukové zásoby. V tele človeka plní množstvo funkcií, okrem iného však pomáha zvyšovať hladiny dopamínu v mozgu a ako spomíname vyššie, ak máme v tele dostatok dopamínu a iných neurotransmiterov, menej často nás prepadá chuť na sladké či na nezdravú neskorú večeru.

Tukové zásoby síce vnímame často ako úhlavného nepriateľa, ich správne využitie však môže pri chudnutí výrazne pomôcť. Práve s týmto problémom môže pomôcť aj acetyl-l-karnitín. Nejedna štúdia potvrdila, že pravidelné užívanie môže pomôcť znížiť hodnotu BMI (body mass index).

Skutočne teda platí, že neexistuje žiaden zázračný liek, ktorý vám pomôže schudnúť rýchlo, jednoducho a bez akejkoľvek námahy. Existujú však spôsoby, ktorými si človek môže pomôcť. Okrem cvičenia, zdravej stravy, kalorického deficitu a kvalitnému spánku medzi ne patrí napríklad pitie tej správne kávy či pravidelné užívanie doplnkov výživy s vhodne zvolenými adaptogénnymi látkami. Plná takýchto látok a antioxidantov je napríklad Bonoobo káva: Triple Energy.