Doplnky výživy, Nootropiká

Glycín je neesenciálna aminokyselina s niektorými nootropickými vlastnosťami.

Je to tiež neurotransmiter. Telo si samo vyrába malé množstvo glycínu. Glycín môžeme doplniť stravou alebo doplnkami výživy. Potraviny s vysokým obsahom glycínu zahŕňajú želatínu, vývar z kostí, hydinová koža a mliečne výrobky. Želatína obsahuje väčšinu tejto aminokyseliny, takže je dobré zahrnúť určitú formu želatíny do dennej stravy. Suplementácia glycínu sa javí tiež ako veľmi efektívny spôsob.

 

                               Aké sú benefity Glycínu?

Glycín je zaujímavá aminokyselina, ktorá môže pôsobiť stimulačne aj relaxačne. Vyššia dávka glycínu (3 gramy) pred spaním môže zlepšiť kvalitu spánku. Vysoká dávka môže tiež pomôcť pri syndrómoch schizofrénie alebo porúch nálady a obsedantno-kompulzívnych porúch. Glycín je kľúčovou zložkou tela, ktorá z neho robí glutatión – najchudobnejší antioxidant v tele. Glycín môže tiež chrániť vašu pečeň pred negatívnymi účinkami alkoholu. Chráni vaše srdce a zachováva svalové tkanivo. Ak sa glycín používate každý deň, môže z dlhodobého hľadiska znížiť hladinu glukózy v krvi.

 

Aký pocit máme z Glycínu?

Ako už bolo spomenuté vyššie, ukázalo sa, že  zlepšuje pamäť a zvyčajne má inhibičný účinok. To znamená, že ho môžete kombinovať s niečím stimulujúcim a získať dobre vyváženú kombináciu. Vhodná je napríklad kombinácia kofeín + L-theanín.Ak užijete vyššiu dávku glycínu (1 – 3 gramy) pred spaním, mali by ste zaznamenať zlepšenie kvality spánku a budete rýchlejšie zaspávať. Glycín zlepšuje kvalitu spánku moduláciou telesnej teploty a zvyšovaním hladiny serotonínu (https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleep-newzzz/201902/4-sleep-benefits-glycine).

Dávkovanie Glycínu

Ak kombinujete glycín s inými látkami, môžete použiť dávky až 200 miligramov. Ak chcete použiť glycín na upokojenie účinkov stimulantov, ako je kofeín alebo acetyl – L-karnitín, odporúčame vám použiť 500 mg – 1 gram glycínu. Na účely spánku môžete začať používať 1 gram glycínu a pomaly zvyšovať dávku až na 3 gramy.

Vedľajšie účinky Glycínu

Glycín je veľmi bezpečný doplnok, ktorý sa užíva. Vedľajšie účinky sú zriedkavé a zahŕňajú nevoľnosť, žalúdočné ťažkosti. Môžete sa tiež cítiť pod sedatívom pomocou glycínu, ktorý je vhodný pred spaním, ale nie cez deň. V takom prípade by ste mali znížiť dávku glycínu.

 

 

 

 

S čím skombinovať Glycín?

Kofeín + glycín: Populárna kombinácia L-theanínu a kofeínu s možnou obmenou kofeínu a glycínu. L-theanín v skutočnosti po užití zvyšuje uvoľnovanie glycínu. Môžete začať užívať 100 miligramov kofeínu s 300 miligramami glycínu a ak stále cítite chvenie, alebo nepríjemné pocity z kávy, môžete dávku glycínu zvýšiť.

Glycín + horčík + ltheanín + ašvaganda: Toto je kombináia pre dokonalý spánok. Glycín nám pomáha rýchlejšie zaspať a predlžuje REM fátu. Horčík udržuje zdravú hladinu GABA. L-theanín indukuje alfa vlny v mozgu a tiež zvyšuje neurotransmiter GABA. Ashwagandha obsahuje trietylénglykol, ktorý pomáha zaspať. Môžete začať s 1gramom glycínu, 300 milgramami horčíka, 400 miligramami L theanínu a 400 miligramami Ashwagandhy.

 

Ak ťa zaujal tento článok máme pre teba ďalší, tento raz ti priblížíme : 16 prírodných a syntetických doplnkov výživy proti miernej depresii

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.