Pomyslenie na huby vyvoláva v ľuďoch zmiešané reakcie. Niekto na ne nemôže ani pozrieť, pre iných sú zas lahodnou pochúťkou. Vedeli ste však, že huby majú pestré využitie nielen v kulinárskom umení, ale aj v medicíne? Iste ste už počuli napríklad o psychedelických účinkoch húb. Vedci v súčasnosti skúmajú ich zložky, napríklad psilocybín a možnosti jeho využitia pri liečbe depresií či úzkostí.
História liečivých húb
História liečivých húb siaha poriadne ďaleko, vo východnej medicíne sa huby využívali pri liečbe najrôznejších ťažkostí už pred tisíckami rokov. Vyrábal sa z nich čaj, polievka, používali sa sušené či drvené. Už grécky lekár Hippocrates v roku 450 pred Kristom popisoval liečivé huby a ich využitie. Často používal napríklad hubu Fomes fomentarius, ktorou uzatváral rany, urýchľoval ich hojenie a zabraňoval tomu, aby sa rana zapálila. V 5. storočí nášho letopočtu zas alchymista Tao Hongjing popisoval použitie a liečivé účinky húb Ganoderma lucidum či Dendropolyporus umbellatus. Dokonca aj Ötzi, najznámejší ľadový muž, ktorého vedci našli po stáročiach zamrznutého v ľade, so sebou pred 5 300 rokmi niesol liečivé huby a bylinky, aby prežil krutú alpskú zimu. Ľudstvo však na pozitívne účinky liečivých húb akosi pozabudlo. Jedným z dôvodov je fakt, že mnohé huby sú jedovaté a ich konzumácia môže človeka ohroziť a evolúcia to zariadila tak, že človek sa nebezpečenstvu radšej vyhýba.
Aj keď o nich ešte mnoho ľudí nevie, v súčasnosti popularita liečivých húb narastá, ich pozitívne účinky a možnosti ich využitia sú totiž nekonečné. Medicínske huby sú zvyčajne definované ako huby, ktoré sú v práškovej či inej forme využívané na prevenciu a liečbu rôznych ochorení, či ako doplnok, ktorý je súčasťou vyváženej stravy. Len za posledných niekoľko rokov sa podarilo v rôznych druhoch húb objaviť viac ako 150 účinných látok. Dalo by sa teda povedať, že huby sú drobné lekárne, v ktorých nájdete liek pomáhajúci pri liečbe rakoviny, liek podporujúci imunitu či redukujúci riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ďalšie účinné látky pôsobia antiparaziticky, antioxidačne, antivirálne a antibakteriálne či antidiabeticky.
Lions Mane (Koralovec Ježovitý)
K dôležitým medicínskym hubám sa radí koralovec ježovitý. Blahodarne pôsobí najmä na mozog, podporuje kognitívne funkcie, posilňuje pamäť a zlepšuje schopnosť sústrediť sa. Na medicínske ale aj na kulinárske účely je najčastejšie využívaná v ázijských krajinách a extrakt z huby je dostupný aj vo forme suplementov.
Výťažok obsahuje množstvo antioxidantov a účinné látky pôsobia protizápalovo. Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky či autoimunitných ochorení a podporuje imunitný systém. Štúdie dokazujú, že lions mane pozitívne pôsobí aj na črevnú mikroflóru, od čoho sa odvíja množstvo ďalších pozitívnych účinkov. Napríklad, lions mane efektívne pomáha bojovať proti depresii a úzkostiam, pomáha však aj pri nespavosti. Nespornou výhodou lions mane je, že stimuluje syntézu NGF (nerve growth factor), ktorý hrá kľúčovú rolu pri tvorbe a regenerácii neurónov v mozgu. Odborníci sa domnievajú, že práve nedostatok NGF súvisí s nástupom Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych ochorení. Pri požití primeraného množstva huby či suplementu z nej neboli zaznamenané závažné vedľajšie účinky, vzhľadom na nedostatok výskumov by si však pozor mali dať alergici a tehotné ženy.
Reishi
Huba reishi je najčastejšie konzumovaná vo forme čaju, dostupná je však aj vo forme kapsúl, sirupov či toník a je známa pre svoje protizápalové účinky. Naši predkovia hubu užívali už pred tisíckami rokov, verili totiž, že predlžuje život. Keďže obsahuje množstvo triterpenu, reishi reguluje hladinu kortizolu v tele a napomáha tak k fyzickej i psychickej pohode. Okrem toho, zlepšuje kvalitu spánku, redukuje pocit únavy a vyčerpania, podporuje imunitný systém, znižuje krvný tlak, upravuje hladinu cholesterolu a pomáha pri liečbe cukrovky. Niektoré štúdie ukazujú, že reishi pomáha aj pri chudnutí. Mimoriadne užitočná je huba reishi v boji proti rakovine. Suplementy s obsahom reishi by nemali užívať tehotné ženy, alergici, ani ľudia tesne pred operáciou, keďže dlhodobé užívanie reishi môže počas zákroku spôsobiť komplikácie súvisiace s krvácaním.
Naša delikátna Superhealth coffee obsahuje extrakt z huby Reishi. Pozrite sa na ňu v našom eshope.
Maitake
Maitake je huba rastúca najmä v Číne, v Japonsku a v niektorých častiach Severnej Ameriky. Aj keď v ázijských krajinách sú jej účinky známe už tisícky rokov, jej popularita vo zvyšku sveta začala narastať len pred 20 rokmi. Huby maitake sú mimoriadne bohaté na vitamíny B a C, antioxidanty, aminokyseliny, vlákninu, draslík či meď.
Prečo je huba Maitake tak dobrá? Podobne ako iné huby, podporuje imunitu, výskumy však preukázali, že v boji proti rakovine je účinnejšia, ako ostatné doteraz spomínané huby. Výskum z roku 2013 napríklad ukázal, že maitake je užitočná pri prevencie a liečbe rakoviny prsníka a navyše, zmierňuje nepríjemné vedľajšie účinky chemoterapie. Huba je však užitočná aj v boji proti cukrovke a účinne znižuje hladinu cholesterolu. Upravuje krvný tlak a pomáha aj pri liečbe nachladenia a chrípky. Maitake je možné užívať ako bežnú súčasť jedál, výťažok je však dostupný aj vo forme suplementu. Nežiaduce účinky maitake nie sú známe, huba však môže u alergikov vyvolať reakciu. S lekárom by sa pred konzumáciou mali poradiť aj tehotné ženy.
Shiitake
Medzi populárnejšie patria huby shiitake, vyskytujú sa najmä v Číne, v Japonsku ale aj v Singapure a v Kanade. Huby obsahujú množstvo minerálov, vitamínov, aminokyselín a ďalších prospešných látok. Shiitake vďaka obsahu eritadenínu mimoriadne pozitívne vplývajú najmä na srdce, obsahujú však aj látky, ktoré inhibujú tvorbu a ukladanie cholesterolu a regulujú tvorbu lipoproteínu v pečeni. Okrem toho, zabraňujú vzniku usadenín v cievach a upravujú krvný tlak. Konzumácia shiitake podporuje imunitný systém a pomáha pri prevencii a liečbe rakoviny. Shiitake sú výborné na konzumáciu, ako liek sa však v tradičnej medicíne využívajú už stáročia. Vo forme suplementov sú dostupné aj v súčasnosti. Veľký potenciál majú v oblasti výroby antibiotík. Navyše, vďaka vysokému obsahu vitamínu D3 shiitake posilňuje kosti a pomáha pri osteoporóze. Vedľajšie príznaky sa pri konzumácii shiitake objavujú zriedkavo, môže však dôjsť k dermatitíde. Dlhodobá konzumácia shiitake môže podráždiť žalúdok a spôsobiť fotosenzitivitu.
Cordyceps
Cordyceps je parazitická huba, ktorá sa v tradičnej medicíne využíva na podporu libida, pri pocite vyčerpanosti, na liečbu ochorení obličiek a ďalších ťažkostí. V súčasnosti sa suplementy s obsahom cordycepsu využívajú napríklad na zvýšenie výdrže počas cvičenia, obsahujú totiž adenozín trifosfát, ktorý je pre správne fungovanie svalov nevyhnutný. Štúdie dokazujú, že cordyceps pôsobí antioxidačne, zlepšuje pamäť a spomaľuje proces starnutia. Okrem toho, pomáha v boji proti rakovine a zmierňuje negatívny dopad chemoterapie. Ďalšou výhodou cordycepsu je, že dokáže napodobniť funkciu inzulínu v tele a pomôcť tak ľuďom trpiacim cukrovkou. Pôsobí aj protizápalovo a napomáha predchádzať ochoreniam pečene. Vedľajšie účinky užívania cordycepsu sú minimálne.