Doplnky výživy, Lifestyle, Nootropiká

Kompletný sprievodca nootropikami a doplnkami na zvýšenie libida a zlepšenie sexuálneho života

S pribúdajúcim vekom naše hormonálne hladiny klesajú. Veľa pracovnej záťaže a celkový stres môžu mať vplyv na náš sexuálny apetít a libido. Rovnako sa časom zhoršujea aj náš krvný obeh. Niekedy je ťažké nájsť príčinu problému s erektilnou dysfunkciou alebo nízkym libidom, ale niektoré kroky môžete urobiť ešte predtým, ako sa obrátite na odborníka. Tieto kroky by sa zameriavali na kvalitu a kvantitu spánk ako aj potraviny s vysokým obsahom aminokyselín zodpovedných za produkciu oxidu dusnatého a cvičenie v štýle silového trojboja (ktorý vo väčšine prípadov zvýši hladinu testosterónu). Tiež existujú niektoré doplnky, ktoré môžu pomôcť navyše, ak už základné návyky spojnené so zdravým životným štýlom, dnes si ich priblížime.

AMINOKYSELINY

L- arginín

L arginín je aminokyselina, ktorá je prekurzorom oxidu dusnatého. Oxid dusnatý je zodpovedný za transport krvi do penisu počas erekcie. Pomáha krvným cievam uvoľniť sa a cez cievy sa môže transportovať viac okysličenej krvi.

L – citrulín

Doplnok L citrulínu je pri zvyšovaní L-arginínu ešte účinnejší ako samotný L-arginín a zvyšuje produkciu oxidu dusnatého. Najefektívnejším spôsobom je doplniť L-citrulín aj L-arginín.

L – tyrozín

L tyrozín ,ako predchodca dopamínu môže zvýšiť sexuálnu túžbu zvýšením hladiny neurotransmiteru dopamínu. Dopamín ovplyvňuje mnoho procesov v tele a jedným z nich je sexuálna motivácia.

 

Acetyl-L-Karnitín

Acetyl-L-karnitín je aminokyselina, ktorá tiež prispieva k produkcii oxidu dusnatého. Taktiež významne zvyšuje pohyblivosť spermií. Existuje dokonca štúdia, ktorá porovnávala účinok testosterónových injekcií oproti doplnkom acetyl-L-karnitín a propionyl L-karnitín na erektilnú funkciu. Skupina ľudí, ktorí užívali acetyl-L-karnitín s propionyl L-karnitínom, zvýšila erekciu o 100 percent viac ako skupina, ktorej bol injekčne podaný testosterón a o 166 percent viac ako skupina s placebom.

Acetyl-l-karnitín nájdeš aj v našej Triple energy coffee. Spolu s ženšenom, ktorý uvoľňuje cievy, a Schizandrou, ktorá je silný energizér no zároveň znižuje stres. Preto môže byť Triple energy coffee vhodným spôsobom , ako si navýšiť libido a sexuálnu energiu pravidelnou konzumáciou.

ADAPTOGÉNY a BYLINY

Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba je čínsky strom, ktorý je v Číne tradične využívaný stovky rokov. Používa sa na liečbu Alzheimerovej choroby. Ginkgo Biloba môže pravdepodobne liečiť erektilnú dysfunkciu a nízke libido. Zvyšuje hladinu oxidu dusnatého, ktorý je zodpovedný za erekciu. Znižuje tiež úzkosť a to môže prispievať k vyššiemu libidu.

Yohimbín ( môže byť nebezpečný)

Yohimbin je alkaloid z afrického stromu Yohimbe. Funguje ako alfa-2 adrenergný antagonista. Zvyšuje dopamín, epinefrín a znižuje serotonín. Zvyšuje tiež krvný tlak. Pri doplňovaní Yohimbínu buďte opatrní, pretože u niektorých ľudí vyvoláva veľa úzkosti.

Horny Goat Weed (Krpčiarka)

Horská kozia burina je kvitnúca rastlina pochádzajúca zväčša z Číny. Horná kozia burina obsahuje flavonoid Icariin, ktorý je inhibítorom PDE-5, podobne ako sildenafil, ktorý sa používa vo Viagre, ale je oveľa slabší. Ďalšou cestou, ktorá sa používa na zlepšenie erekcie, je podpora signalizácie oxidu dusnatého. Obsahuje tiež ďalšie dôležité flavonoidy, steroly a alkaloidy. Horská kozia burina pravdepodobne zvyšuje libido znížením enzýmu acetylcholínesterázy. Potom je expresia dopamínu, serotonínu a norepinefrínu v mozgu silnejšia a vytvára sexuálne vzrušenie.

Ženšen (Panax Ginseng)

Panax Ginseng je známy adaptogén. Rastie v Kórei, Číne a na Sibíri. Tradične sa používa na liečbu sexuálných dysfunkcií. Na základe štúdie môžu muži nájsť zlepšenie problémov s erektilnou dysfunkciou pri liečbe ženšenom v dávkach 900 miligramov trikrát denne. Môže tiež zvýšiť libido zvýšením neurotransmiterov dopamínu a acetylcholínu a moduláciou Gaba, ako to bolo dokázané v štúdii na potkanoch.

 

Maca

Maca je rastlina, ktorá sa niekedy nazýva peruánsky ženšen. Používa sa ako tradičný liek a ponúka mnoho výhod, ako je zvýšenie energie, zlepšenie nálady, zníženie krvného tlaku, ale čo je najdôležitejšie, môže zlepšiť príznaky erektilnej dysfunkcie a zvýšiť libido. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov, ako sú vitamíny skupiny B, vitamín C, draslík a kľúčové aminokyseliny, ktoré zlepšujú erekciu a libido, ako sú fenylalanín, kyselina asparágová a arginín. Nie je úplne pochopené, prečo Maca zvyšuje sexuálnu túžbu, ale existuje štúdia, ktorá dokazuje, že Maca zvyšuje sexuálnu túžbu nezávisle od hladiny testosterónu alebo hladiny estrogénu a nezávisle od úrovne úzkosti alebo depresie.

Fenugreek (Senovka grécka)

Senovka grécka je bylina z tej istej čeľade ako sója. Bežne sa používa ako prísada do indických jedál. Pokiaľ ide o sex, senovka grécka môže zvýšiť libido, zlepšiť erektilnú dysfunkciu a zvýšiť plodnosť. Ponúka tiež mnoho ďalších výhod, napríklad antidiabetické, antiobezitné, protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

 

Ashwagandha (indický ženšen)

Ašvaganda, nazývaná aj indický ženšen, je adaptogénna bylina, ktorá sa v ayurvédskej medicíne používa už stovky rokov. Má silné účinky proti úzkosti, pretože môže výrazne znížiť kortizol. Zlepšuje subjektívnu pohodu. Je tiež schopný zvýšiť luteinizačný hormón u neplodných mužov, čo je hormón, ktorý spúšťa produkciu testosterónu u mužov a estradiolu u žien.

Tongkat Ali (Longjack)

Tongkat ali alebo Eurycoma longifolia je bylina, ktorá rastie v juhovýchodnej Ázii. Obsahuje flavonoidy, alkaloidy a ďalšie antioxidanty. Tongkat Ali môže tiež znížiť množstvo kortizolu v tele. Štúdia uskutočnená na 63 ľuďoch so stredne ťažkým stresom preukázala zníženie hladiny kortizolu o 16 percent a zvýšenie testosterónu o 37 percent.

VITAMÍNY A MINERÁLY

Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant. Je známy tým, že zvyšuje sexuálnu túžbu. Existujú zmiešané výsledky zo štúdií, ktoré sa uskutočnili v spojení so sexuálnymi funkciami. Ale ak konzumujete veľa polynenasýtených mastných kyselín, môže vitamín E eliminovať negatívne účinky týchto nezdravých tukov, a tým znížiť negatívny vplyv PUFA na hladinu testosterónu.

Bór

Bór je minerál, ktorý je známy ako prísada. Mnoho kulturistov používa bór kvôli jeho schopnosti zvyšovať voľný testosterón. Na základe štúdie 5 zdravých dospelých suplementovalo 10 miligramov bóru denne. Hladinu estrogénu znížili zvýšením voľného testosterónu, pravdepodobne znížením globulínu viažuceho pohlavné hormóny.

Zinok

Zinok je kľúčovým minerálom v ľudskom tele. Hrá dôležitú úlohu pri syntéze DNA, učení a pamäti a hojení rán. Správne množstvo zinku je tiež nevyhnutné pre správnu sexuálnu funkciu. Zinok pravdepodobne funguje ako inhibítor aromatázy, čo znamená, že ochráni testosterón pred konverziou na estrogén.

Vitamín D

Vitamín D je v skutočnosti hormón. Vitamín D ponúka veľa výhod, napríklad zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb, zníženie rizika vzniku mnohých rôznych druhov rakoviny a zníženie rizika zlomenín kostí. Uskutočnila sa tiež štúdia, ktorá zaznamenala zvýšenie testosterónu o 25 percent pri doplnení 3332 IU vitamínu D každý deň po dobu 1 roka.

Selén

O seléne zvyšujúcom hladinu testosterónu existujú zmiešané dôkazy. Existujú niektoré štúdie dokazujúce, že môže zvýšiť hladinu testosterónu i keď niektoré štúdie dokazujú opak. Avšak selén zvyšuje produkciu glutatiónu, ktorý je najsilnejším antioxidantom v tele a silná antioxidačná aktivita v tele môže byť spôsobom, ako zvýšiť libido a zvýšiť chuť na sex.

Extrakty z jedál

Kakaový extrakt

Kakaový extrakt obsahuje veľa zdraviu prospešných látok, ako sú polyfenoly a epikatechín. Epikatechín zlepšuje

krvný obeh v tele a môže zvýšiť produkciu oxidu dusnatého, čo môže pomôcť aj pri erekcii a libide. Znižuje tiež celkový zápal.

Prášok z červenej repy

Prášok z červenej repy ponúka veľa zdravotných výhod. Je to napríklad ochrana kardia a môže byť potenciálnym liekom na inzulínovú rezistenciu, cukrovku, hypertenziu a funkciu obličiek. Prášok z červenej repy obsahuje dusičnany a podporuje vazodilatáciu, ktorá je prospešná pre erekciu.

Výťažok z hroznových jadier

Extrakt z hroznových jadierok má vysoký obsah antioxidantov a oligomérneho proantokyanidínu. Proantokyanidín je prírodný inhibítor aromatázy, ktorý zabraňuje premene testosterónu na estrogén. Môže tiež zvýšiť produkciu oxidu dusnatého a ponúka oveľa viac výhod, ako je zníženie krvného tlaku a cholesterolu, zníženie C-reaktívneho proteínu (ktorý je v tele znakom zápalu) a zníženie celkového zápalu.

Borovicová kôra (Pycnogenol)

Pycnogenol účinkuje veľmi podobne ako proantokyanidín. Zvyšuje produkciu oxidu dusnatého. Na základe štúdie, pycnogenol v kombinácii s arginínom významne zvyšuje kvalitu erekcie.

ĎALŠIE

DHEA (Dehydroepiandrosterón)

DHEA alebo dehydroepiandrosterón je hormón, ktorý si telo produkuje v nadobličkách. Považuje sa za hormón mladosti. Je tiež možné doplniť DHEA. Telo premieňa DHEA na testosterón, estrogén a dihydrotestosterón. Úroveň DHEA klesá približne vo veku 35 rokov. U starších ľudí to môže zvýšiť pocit pohody a tiež libida. Je dôležité konzultovať použitie DHEA so svojím lekárom.

 

L-dopa

L-dopa je prekurzorom dopamínu a epinefrínu. Používa sa na liečbu Parkinsonovej choroby. L-dopa súvisí so zvýšeným libido a sexuálnym apetitom. Neodporúča sa však často používať a odporúčame konzultovať použitie s lekárom.

Čo si z toho vziať?

Sexuálný apetít závisí od hladiny hormónov, ktoré máte v tele. Testosterón, estrogén a ich pomer sú veľmi dôležité nielen pre libido a pohlavný styk, ale aj pre celkovú náladu a pocit pohody. Je tiež dôležité mať prekurzory ako DHEA a Pregnenolone. Najdôležitejšie veci, pokiaľ ide o udržanie optimálnej hladiny testosterónu a estrogénu (a udržanie optimálneho množstva prekurzorov) sú, výživa, optimálny silový tréning a kvalitný spánok. Toto sú základy. Okrem toho môžete pridať doplnky na prekrvenie, (L-arginín, L-citrulín, Ginkgo, prášok zo ženšenu a z červenej repy) doplnky, ktoré väčšinou zvyšujú a chuť na sex (Yohimbin, vitamín E, bór, Tongkat Ali) a stavebné bloky, ktoré prispievajú k produkcii testosterónu, pri syntéze dopamínu alebo produkcii spermií (L-tyrozín, acetyl-L-karnitín, Maca, zinok alebo DHEA). Môžete skúsiť experimentovať, ale ak máte stále pocit nízkej sexuálnej túžby a celkovo nízkej nálady, musíte si nechať skontrolovať celkovú a voľnú hladinu testosterónu. Nezabudnite tiež skontrolovať hladinu estrogénu, pretože sú tiež veľmi dôležité pre udržanie zdravého pohlavného styku.

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.