Doplnky výživy, Nootropiká

Cordyceps : Životabudič, ktorý vo vás prebudí tínedžera!

Kordyceps: Pôvod a najčastejšie využitie

Huba kordyceps (Cordyceps sinensis) je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny už tisícročia, aj keď prvé oficiálne zmienky o nej pochádzajú z roku 1694. Vlastne to ani nie je samostatná huba. Je to zvláštna kombinácia huby a húsenice. Parazitická huba totiž vyrastá z tela húsenice Cicada flammata. Najčastejšie sa vyskytuje vo výškach 4 500 metrov nad morom.

Kordyceps, ktorý je u nás známy ako žezlovka čínska, sa už odnepamäti zbiera ručne a následne sa suší. V tradičnej medicíne sa využíva pri liečbe najrôznejších ťažkostí, od chronickej únavy až po ochorenia obličiek. Niektorí veria, že podporuje dokonca aj libido. Podobne ako množstvo ďalších medicínskych húb, aj žezlovka čínska sa využíva aj ako potravina či prísada do rôznych pokrmov. Na varenie sa však využíva menej bežne. Najmä kvôli tomu, že huba je ako prísada ťažšie dostupná, a teda môže stáť nemalé peniaze, kilogram môže stáť aj niekoľko tisíc dolárov. Nie nadarmo sa jej hovorí aj himalájske zlato.

Podporuje imunitu, spomaľuje proces starnutia

Aj kvôli cene je dobré uistiť sa, že ak kupujete doplnky výživy s extraktom kordycepsu, naozaj ho aj obsahujú. Ak sa vám však pošťastí a zakúpite si hubu, urobiť si z nej môžete horúci alebo studený nápoj, ale napríklad aj nezvyčajné, no chutné koláčiky.

Vďaka mnohostrannému využitiu a pestrej škále pozitívnych účinkov sa čoraz väčšej popularite tešia aj doplnky výživy s obsahom kordycepsu. Okrem už spomínaných účinkov, extrakt z kordycepsu podporuje správne fungovanie svalstva. Užíva sa preto napríklad v prípade, ak chce človek zvýšiť svoju výdrž počas cvičenia.

Navyše, spomaľuje proces starnutia, podporuje pamäť, ale aj ďalšie kognitívne funkcie. Pôsobí zároveň aj ako antioxidant. Vďaka tomu sa budete cítiť, ako by ste sa opäť vrátili do tínedžerských čias. Podľa niektorých zdrojov extrakt z huby podporuje aj fungovanie buniek zodpovedných za zdravý imunitný systém. Pomáha tak údajne nielen v boji proti vírusom, ale aj vážnym ochoreniam. Pomôcť môže napríklad aj pacientom trpiacim rakovinou.

Užívanie a vedľajšie účinky

V tele napodobňuje kordyceps pôsobenie inzulínu, pomáha tak aj ľuďom, ktorých trápi cukrovka. Pôsobí aj ako prevencia pri ochoreniach pečene. Nespornou výhodou je fakt, že v rámci doterajších výskumov sa nepodarilo zaznamenať žiadne významné vedľajšie účinky, ktoré by užívanie extraktu z huby spôsobilo. Avšak, samozrejme, ako vždy, aj pri užívaní žezlovky čínskej platí, že všetko s mierou.

Dávka by nemala prekročiť 1 000 až 3 000 mg denne, aj keď štúdie zatiaľ nestanovili presné množstvo, ktoré je ideálne užívať pri tom či onom ochorení alebo ako prevenciu. Ak sa rozhodnete pre kúpu výživových doplnkov s extraktom z kordycepsu, dôležité je investovať do kvality. Na trhu v súčasnosti už nájdete nielen doplnky výživy, ale aj množstvo ďalších produktov. Zachutiť by vám mohla napríklad Bonoobo Forest Mix káva, ktorá okrem kordycepsu obsahuje aj chagu či koralovec ježovitý.

Aj keď závažné vedľajšie účinky po užití kordycepsu zatiaľ zaznamenané neboli, vedci predsa len hubu a jej vplyv na ľudský organizmus ešte stále skúmajú. U niektorých ľudí môže dôjsť po užití extraktu k podráždeniu žalúdka, k nevoľnosti či k pocitu sucha v ústach. Kordycepsu by sa radšej mali vyhýbať aj tehotné alebo dojčiace ženy. Ak trpíte ktorýmkoľvek zo zmienených ochorení, napríklad cukrovkou, pred začatím užívania je nutné poradiť sa s lekárom. Okrem toho, neodporúča sa, aby extrakt z huby užívali ľudia, ktorí trpia poruchami krvácania, užívajú lieky na riedenie krvi alebo na potlačenie imunity.

Vplyv kordycepsu na obličky

Extrakt z kordycepsu pôsobí mimoriadne blahodarne na naše obličky. Chronickými ochoreniami obličiek v dnešnej dobe trpí čoraz viac ľudí, pričom ich liečba je neraz poriadne náročná, a to po fyzickej, mentálnej, ale aj po finančnej stránke. Prečo by ste extrakt z huby kordyceps jednoznačne mali zaradiť do svojho jedálnička? Je vhodné myslieť v prvom rade na prevenciu, pričom žezlovka čínska pomáha aj s tou. Ak však už k ochoreniu dôjde, výťažok z huby znižuje hladinu kreatinínu (kreatinín je vedľajší produkt metabolizmu svalov) v tele u ľudí s chronickými ochoreniami obličiek.

Okrem toho však chráni obličky aj pred vplyvom toxických látok, pomáha však predísť aj komplikáciám, ktoré zapríčiňuje napríklad cukrovka. Užitočný môže byť extrakt aj pre pacientov, ktorí museli podstúpiť transplantáciu obličky. Znižuje totiž pravdepodobnosť, že telo transplantovaný orgán odmietne.

Protirakovinotvornú účinky kordycepsu

Čoraz častejšie sa nielen rakovina, ale aj rôzne ďalšie ochorenia liečia nielen bežnými farmaceutikami. Ľudia siahajú aj po doplnkovej liečbe, napríklad v podobe výťažkov z rastlín a húb. Žezlovka čínska sa zatiaľ ako doplnková liečba celkom bežne nevyužíva, obsahuje však niekoľko dôležitých bioaktívnych zložiek. Tou najdôležitejšou je látka zvaná kordycepín. Výskumy ukazujú, že práve vďaka tejto zložke pôsobí kordyceps protirakovinotvorne. Kordycepín zapríčiňuje, že rakovinové bunky sa prestanú množiť a začnú odumierať. Presný mechanizmus pôsobenia kordycepínu sa však zatiaľ vedcom odhaliť nepodarilo.

Prečo práve žezlovka čínska?

Ak teda pátrate po liečivách v prírode, jednou z možností sú aj huby, vrátane žezlovky čínskej. Okrem toho, že extrakt z kordycepsu obsahujú rôzne doplnky výživy, nájdete ho aj v pestrej škále ďalších produktov, vrátane kávy Bonoobo Forest Mix. Bežne sa síce kordyceps v kuchyni nevyužíva, vy si ho však môžete dopriať napríklad v podobe spomínanej kávy.

Žezlovka čínska podporuje fungovanie imunitného systému, spomaľuje starnutie a pomáha aj pri rôznych ochoreniach, vrátane chronických ochorení obličiek či pečene. Čoraz častejšie sa na ňu ako na doplnkovú liečbu spoliehajú aj ľudia trpiaci rakovinou. Pomôcť môže aj pri cukrovke. Podporuje kognitívne funkcie a zvyšuje výdrž počas cvičenia. Aj vďaka nej má človek pocit, že omladol o niekoľko rokov.