Doplnky výživy, Fitnes, Nootropiká

Kreatín je najlepší prírodný doplnok výživy pre rôzne druhy tréningu. Prečo je to tak?

8 dôvodov prečo je Kreatín jedným z najefektívnejších doplnkov výživy vrámci fitness

1. Kreatín je jedným z mála doplnkov, ktoré preukázateľne účinkuje podľa mnohých vedeckých štúdií.

2. Kreatín má veľký potenciál na to, aby ste vládali dvíhať ťažšie váhy už za 1 až 2 týždne od začiatku jeho používania. Kreatín povedie k 5 – 20 percentnému zvýšeniu celkovej sily.

3. Kreativita tiež môže mať vplyv na vaše kognitívne schopnosti. Mozgové bunky požadujú pre svoju funkciu kreatín, takže čím viac kreatínu v tele máte, tým viac paliva mu dodáte.

4. Kreatín zvyšuje produkciu ďalších hormónov, napríklad IGF-1, ktorý je najsilnejším rastovým faktorom v tele, dokonca silnejším ako rastový hormón. Tento hormón je tiež spojený s budovaním a opravou svalovej hmoty na poškodených svalových bunkách.

5. Kreatín vám môže pomôcť s prevenciou proti Parkinsonovej chorobe. Parkinsonova choroba je spôsobená znížením hladiny dopamínu v ľudskom tele. Kreatín udržuje hladinu dopamínu na vysokej úrovni, čo je v podstate prevencia proti tejto chorobe.

6. Zlepší to tiež váš šprintérsky výkon, šprinty zvýšia vašu hladinu testosterónu, takže je to kombinacia win-win.

7. Zlepší sa váš úplný tvar tela a po niekoľkých mesiacoch používania budete mať viac čistej hmoty. Podľa štúdie 12-týždňová suplementácia kreatínom spôsobila 35-percentný nárast svalových vlákien.

8. Ak ste vegetarián alebo vegán, môže mať kreatín veľmi pozitívny vplyv na vaše telo. Kreatín má veľký potenciál na zvýšenie pamäti a inteligencie u dospelých vegetariánov.

 

Ako funguje kreatín?

Kreatín sa vyskytuje v dvoch formách : voľný kreatín a kreatín fosfát. Hlavným zdrojom energie v našom tele je ATP (adenozíntrifosfát). Cvičením sa znižujú naše hladiny ATP a my sme unavení a vyčerpaní. ATP sa rozkladá na ADP (adenozíndifosfát). ADP je k ničomu, pokiaľ nie je znovu prevedený na ATP. Funkciou kreatínu v tomto procese je, že dodáva ADP fosfáty, ktoré môžu rýchlejšie konvertovať na ATP. Získate tak energiu navyše a vaše zotaveniebuce rýchlejšie.

 

Ako používať kreatín?

Mnoho používateľov kreatínu začína naberacou fázou, čo je asi 20 gramov denne rozdelených na 3 – 4 dávky. Fáza naberania ale nie je nutná, pretože na základe štúdie nie je po jednom mesiaci suplementácie kreatínu žiadny rozdiel v hladinách kreatínu, či už použili túto metodu alebo nie. Rozdiel je iba v tom, že ak začnete s fázou naberania, dosiahnete výsledky o niečo rýchlejšie ako bez fázy naberania. Po tejto fáze je dávka zvyčajne 3 – 5 gramov denne. Existuje odporúčanie užívať kreatín s cukrom, pretože ak sa inzulín zvyšuje, kreatín sa ľahšie dostane do svalových buniek.

Možné vedľajšie účinky

Najbežnejšími vedľajšími účinkami sú nevoľnosť, hnačky, svalové kŕče, dehydratácia a priberanie na váhe. Nevoľnosť a hnačka môžu byť spôsobené skutočnosťou, že žalúdok nedokáže úplne rozpustiť kreatín. Svalové kŕče môžu byť spôsobené nedostatkom vody, pretože kreatín spôsobuje zadržiavanie vody, takže pri doplňovaní kreatínu je potrebný vyšší príjem vody. Viac vedľajších účinkov sa vyskytne, keď užívate vyššie uvedení dávky a vysoké množstvo kreatínu sa premení na kreatinín, ktorý sa neskôr vylúči z tela močom. Vysoké dávky kreatínu z dlhodobého hľadiska môžu mať vážne vedľajšie účinky.

 

 

Kombinácie kreatínu

Na základe mojich skúseností by som odporučil kombináciu s beta-alanínom a napríklad s produktom na zvýšenie oxidu dusnatého ,za najlepší sa považuje citrulín malát. Vďaka tomu bude vaše cvičenie oveľa intenzívnejšie a regenerácia bude oveľa rýchlejšia. Beta-alanín má tiež fázu naberania, takže ich môžete začať užívať súčasne, aby ste dosiahli dobré výsledky.

Ak si chceš zvýšiť silový výkon, odporúčam vyskúšať našu Bonoobo Triple energy coffee. Ide o lepšiu alternatívu ku klasickej predtréningovke než bežná káva. Bonoobo triple energy obsahuje Ženšen , ktorý zvšuje kardio výkon, a Schisandru Chinensis ktorá má veľmi podobný účinok. Acetyl-l- karnitín pomáha s produkciou energie a je to mitochondriálny spaľovač tukov. Kreatín + Bonoobo Triple energy = good gains! Pozrite si náš eshop.

 

Formy kreatínu

V súčasnosti je na trhu veľa rôznych foriem kreatínu. Najzákladnejšia forma sa nazýva kreatín monohydrát, na ktorej bola založená väčšina štúdií. Táto forma sa považuje za najlepšie fungujúcu, aj keď niektoré iné formy môžu mať tiež určité výhody. Napríklad kreatín AKG je forma kreatínu s pridanou kyselinou alfa-ketoglutárovou. Táto kyselina má antioxidačné účinky, hrá úlohu pri syntéze kolagénu a dokáže bojovať proti nadmernému zaťaženiu dusíkom počas tréningu. Ďalšou formou, ktorá stojí za vyskúšanie, je kreatín-alfa-amino-butyrát. Zvyšuje objem červených krviniek a hemoglobínu, čo zlepšuje športový výkon a vytvára väčší prietok krvi plus urýchľuje zotavenie.Na záver teda odporúčame iba klasický kreatín monohydrát, alebo ak ste ochotní investovať viac, môžete vyskúšať rôzne vylepšené formy. Ak chcete vidieť výsledky rýchlo, môžete začať fázou naberania, ale po jednom mesiaci budú výsledky príjmu kreatínu rovnaké ako s fázou naberania alebo bez nej. Vezmite 5 gramov kreatínu denne a nechajte pôsobiť kúzlo kreatínu.

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.