Doplnky výživy, Nootropiká

“Lion´s mane ” : čínska huba ktorá z vás urobí génia!

K medicínskym hubám, o ktorých by ste jednoznačne mali vedieť, patrí koralovec ježovitý -lion´s mane. Už tisícročia sa využíva nielen v medicíne, ale aj v kulinárstve, a to najmä v ázijských krajinách. Do povedomia ľudí sa však postupne dostáva už aj u nás. Podobne ako iné liečivé huby, ak koralovec je dostupný v mnohých podobách, od čerstvej huby až po doplnky výživy s extraktom z lion´s mane. Jeho pozitívne účinky by sme mohli vymenúvať donekonečna. Pozrieme sa však na tie najvýznamnejšie z nich. Vedeli ste napríklad, že koralovec posilňuje pamäť, podporuje imunitný systém a pomáha aj uľaviť od príznakov depresie a úzkosti?

Čo by ste o lion´s mane mali vedieť?

Koralovec (Hericium erinaceus) je najrozšírenejší v Číne, v Indii, v Japonsku, ale postupne si pevné miesto v domácnostiach ľudí nachádza aj v ďalších krajinách. Lion´s mane v preklade znamená levia hriva a práve na tú sa huba tak trochu aj ponáša. Môžete ju konzumovať vcelku, ak však nie ste fanúšikom húb, extrakt z nej nájdete v obchodoch v podobe prášku, tinktúr či tabliet. Pridať si ju môžete dokonca aj do čaju a ideálne sa hodí aj do kávy. Ak chcete jej benefity využiť v maximálnej možnej miere, extrakt z hericia môžete pridávať aj do rôznych jedál.

Veľmi chutná je aj samotná huba, ktorú môžete pripraviť na akýkoľvek spôsob, fantázii sa v tomto prípade medze nekladú. Niektorí jej chuť prirovnávajú ku krabiemu mäsu. Koralovec preto môžete, podobne ako mäso, obaľovať a vyprážať, môžete ho pridať do sendviča, skvele sa však hodí aj ako príloha k rôznym jedlám.

Pridajte koralovec do sendvičov alebo z huby vyrobte „krabie“ koláčiky

Vyskúšať by ste mali „krabie“ koláčiky z koralovca. Vaši hostia im nebudú vedieť odolať. Ako na to? Prezradíme vám recept. Budete potrebovať len niekoľko bežne dostupných ingrediencií, a to: približne 450 gramov hericia, ¼ čajovej lyžičky soli a 2 polievkové lyžice vody. Pripravte si aj ¼ hrnčeka na drobno nakrájanej cibule, rovnaké množstvo celej červenej papriky a majonézy, ½ hrnčeka strúhanky a na jemno nasekané bylinky podľa chuti, hodí sa napríklad koriander.

Pridajte 1 čajovú lyžičku Worcesterskej omáčky, 1 veľké vajíčko a trochu soli na dochutenie. Huby očistite, osušte a rozoberte ich na kúsky. Poduste ich niekoľko minút na panvici vo vode a v soli. Nechajte ich trochu vychladnúť a pokúste sa z nich vytlačiť čo najviac tekutiny, aby koláčiky, ktoré z nich budete vyrábať, neboli rozmočené.

Pridajte všetky spomínané suroviny alebo dochuťte korením podľa vlastnej fantázie. Nechajte zmes 15 minút postáť. Potom z nej môžete začať formovať koláčiky (ideálne do malej okrúhlej formy). Vyformované koláčiky obaľte v múke, jemne ich z oboch strán opražte na panvici na lyžičke oleja a následne ich dajte do rúry dopiecť na približne 10 minút na 175 °C. Podávať ich môžete napríklad s čerstvým zeleninovým šalátom, ale aj so žemľou ako hamburger.

Účinky a dávkovanie lion´s mane

Výhodou lion´s mane okrem toho, že skvele dochutí vaše jedlá, je aj to, že podporí a ochráni aj váš mozog. Pomôže nielen ľuďom so zdravým mozgom, ale aj takým, ktorých kognitívne funkcie ohrozuje staroba či rôzne neurodegeneratívne ochorenia, napríklad Alzheimerova choroba či demencia. Konzumácia výťažku z huby totiž podporuje tvorbu nových nervových buniek a zlepšuje tak pamäť, ale aj ďalšie kognitívne funkcie. Čo sa dávkovania koralovca týka, stačí užívať 3 gramy v práškovej podobe denne. Veľkosť dávky sa však môže mierne odlišovať napríklad vzhľadom na váhu človeka.

Pozitívne výsledky sú badateľné už po niekoľkých týždňoch. Výťažok je však nutné užívať dlhodobo, inak jeho účinky týkajúce sa mozgu pominú. Jednoznačne však môžeme povedať, že lion´s mane je zázračná huba, vďaka ktorej vám omladne mozog.

Pravidelné užívanie výťažku z hericia podporuje celkový pocit fyzickej, ale aj psychickej pohody. Pomáha totiž uľavovať od príznakov nervozity, úzkosti a depresie. Má aj výrazné protizápalové účinky, pôsobí ako silný antioxidant a podporuje fungovanie imunitného systému. Zrýchľuje metabolizmus a podporuje trávenie. Ak máte ťažkosti s trávením, odporúča sa výťažok  z koralovca pravidelne užívať pred jedlom. Už po niekoľkých mesiacoch sa dostaví úľava od bolestí brucha a dôjde k zmierneniu zápalových procesov v tele. Okrem toho, extrakt z huby chráni tráviaci trakt a zabraňuje vzniku nepríjemných vredov.

Pred rôznymi ochoreniami, vrátane infarktu či mŕtvice chráni aj srdce a cievy. Pravidelná konzumácia výťažku z huby znižuje riziko ich výskytu. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že užívanie výťažku z huby lion´s mane pomáha aj v boji proti cukrovke či rakovine.

Nezabudnite si koralovec pridať do obľúbeného nápoja, napríklad do kávy

Nielen reishi, ale aj huba lion´s mane dokonale doplní váš obľúbený nápoj, či už je to lahodná káva alebo čaj. Zabudnite na silného turka či bežné instantné kávy, horúcim trendom sú v súčasnosti kávy, ktoré vás nielen povzbudia a preberú, ale majú pestrú škálu ďalších pozitívnych účinkov nielen pre telo, ale aj pre myseľ.

 

 

Dávku Lion´s Mane si doprajte v káve Bonoobo

Lion´s mane je aj súčasťou kávy Bonoobo, konkrétne Forest mix coffee. Okrem koralovca obsahuje aj medicínske huby cordyceps či   chagu. Káva je 100 % bio a vyrobená z kvalitnej arabiky vypestovanej v Peru. Už jedna šálka kávy Bonoobo denne vám pomôže zvládnuť aj ten najnáročnejší deň, efektívne posilní vaše celkové zdravie a zároveň zlepší aj náladu. Podporí imunitný systém, zlepší fungovanie mozgu a pomôže vyrovnať hladinu cukru v krvi. Nezabudnite ochutnať aj ďalšie z radu produktov, napríklad Super Health Coffee s reishi, Triple Energy Coffee s obsahom ženšenu či Zen Coffee s pridanou ashwagandhou

Pozor na nežiaduce účinky užívania lion´s mane

Ako pri kúpe každého produktu, aj pri lion´s mane a doplnkoch výživy z tejto huby platí, že by ste mali pátrať po tej najvyššej kvalite. Pozor by si mali dať najmä ľudia, ktorí sú na huby alergickí, ale aj tí, ktorí trpia astmou. Užívaniu nadmerného množstva koralovca by sa vzhľadom na nedostatok štúdií, ktoré by sa zaoberali touto témou, mali vyhýbať aj tehotné ženy a dojčiace matky.

Vedcom sa však zatiaľ nepodarilo zaznamenať, že by užívanie výťažku z hericia mohlo nejak človeku uškodiť. Samozrejme, aj pri medicínskych hubách platí, že ich treba užívať s mierou. Aj keď by vám vedľajšie účinky hroziť nemali, neprekračujte odporúčanie dávkovanie extraktu, či už ho užívate v podobe tabliet alebo prášku.