Nootropiká

Mojich top 11 nootropík ktoré som vyskúšal – a niekoľko zlých skúseností

Dnes vám poviem niečo o 11 najlepších a najzaujímavejších nootropikách a tzv. “smart drugs”, ktoré som vyskúšal.Tieto Nootropiká mi otvorili nové obzory. Niektoré z nich zvyšujú motiváciu, iné pomáhajú pri sústredení, iné zas výrazne pomáhajú pri komunikácii. Niektoré pomáhajú pri upokojení a zlepšení kvality spánku, čo môže zlepšiť kreativitu a sústredenie sa na ďalší deň.

Upozornenie : Nie som lekársky pracovník a nikomu neodporúčam používať tieto látky. Nasledujúci text obsahuje výlučne moje skúsenosti s týmito látkami a mali by ste sa poradiť s užívaním ktorejkoľvek z týchto látok so svojím lekárom.

Nootropiká pre energiu, sústredenie, náladu a verbálnu komunikáciu

1. Acetyl – l- karnitín (ALCAR)

Acetyl-l-karnitín je mojim obľúbeným doplnkom výživy.

Acetyl-L-karnitín je veľmi energický, ale iným spôsobom ako kofeín .Acetyl L karnitín mi dodáva jemnú eufóriu a rád ho užívam s L-theanínom. Tiež som si všimol, že  niekedy zlepšuje moju verbálnu plynulosť a motivuje ma, aby som hovoril s ostatnými ľuďmi. Účinok pociťujem v priemere 3-4 hodiny. Ak však hľadáte niečo na čisté sústredenie bez stimulácie, možno existujú ďalšie možnosti, ktoré hľadať. Nemal som žiadne vedľajšie účinky, iba ak som dávkoval ALCAR príliš vysoko – okolo 800 miligramov alebo viac, bol som mierne podráždený. Takže zvyčajne sa držím dávky 400 miligramov.

 

 

 

 

 

MOJE HODNOTENIE

Energia: 8 /10

Sústredenosť: 6/10

Nálada: 8/10

verbálne zručnosti: 8/10

vedľajšie účinky: nízke

2.L-theanín / kofeín kombinácia

Toto je skôr kombinácia dvoch látok ako samostatný doplnok, avšak v tejto kombinácii je vo svete veľmi obľúbená. Nie je až

tak energizujúca ako Acetyl-l-karnitín, pretože mám vybudovanú určitú toleranciu na kofeín , ale táto špecifická kombinácia dokáže rapídne zvýšiť sústredenosť. Dostáva ma do uvoľneného stavu, ktorý ma baví a podľa môjho názoru je táto kombinácia najlepšia napríklad pri copywritingu alebo úprave videí. Zvyčajne užívam 200 miligramov L-theanínu s 200 miligramami kofeínu.

 

 

 

 

 

 

 

MOJE HODNOTENIE

Energia: 7/10

Sústredenosť: 8/10

Nálada: 8/10

verbálne zručnosti: 5/10

Vedľajšie účinky: žiadne

3. Aniracetam

Aniracetam je látka zo skupiny racetamov- kde asi najznámejší je aj na Slovensku dostupný piracetam.Tento racetam má silný účinok proti úzkostiam. Trochu ma to aj stimuluje. Keď užijem aniracetam, zostávam veľmi sústredený niekoľko hodín, ale efekt relaxácie a uvoľnenia zostáva celý deň. Tiež si všímam zvýšenie verbálnej plynulosti, viac ako u iných racetamov. Niekedy sa pri vyšších dávkach môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré väčšinou zahŕňajú podráždenosť a určitý čas utlmené emócie. Moja obvyklá dávka je 350 – 700 miligramov aniracetamu.

MOJE HODNOTENIE

Energia: 7/10

Sústredenosť: 8/10

nálada: 10/10

Verbálne zručnosti: 9/10

vedľajšie účinky: priemerné

4.Huperzín A

Huperzín A je inhibítor spätného vychytávania acetylcholínu. Je považovaný za silný zosilňovač pamäte. Môj prípad to nebol. Namiesto toho to zvyčajne zlepšil moju náladu a celý deň som bol v skutočne kľudnom a vyrovnanom psychickom stave po užití tejto látky (i v prípade kedy som mal v daný deň nejaké skutočné výzvy). Dalo mi to tiež jemné zvýšenie energie, ale použil som ho predovšetkým na zlepšenie nálady. Zlepšenie nálady môže byť spôsobené zvýšením tzv. neurotrofickým faktorom (BDNF) Nevšimol som si žiadne vedľajšie účinky a zvyčajne bola moja dávka 200 mikrogramov.

 

MOJE HODNOTENIE

Energia: 6/10

Sústredenosť: 6/10

Nálada: 9/10

Verbálne zručnosti : 5/10

Vedľajšie účinky: žiadne

5.Phenylpiracetam

Je známe, že fenylpiracetam je najviac fyzicky stimulujúci racetam. To je tiež dôvod, prečo je olympijským výborom zakázaný pre použitie pri športovom výkone. V deň, keď som prvýkrát užil fenylpiracetam, bol som trochu unavený, pretože som minulú noc išiel spať neskoro. Pravdepodobne po tom, ako som požil dávku, nastal okamih „zapnutia mozgu“, keď som zrazu v mysli uvidel zčista jasna program na celý deň a urobil som všetko, čo som plánoval. Tiež som si všimol miernu eufóriu. Táto inteligentná droga je najlepšou vecou pre produktivitu . Aspoň pre mňa. Pokiaľ ide o nežiaduce účinky, naozaj som nemal žiadne, ale vždy som užil fenylpiracetam ráno. Viem si predstaviť, že by som nejaké problémy so spánkom mal, ak som si ho dal v noci.

MOJE HODNOTENIE

Energia: 10/10

Sústredenosť: 9/10

Nálada: 8/10

Verbálne zručnosti: 7/10

vedľajšie účinky: nízke

6.L-tyrozín

Táto aminokyselina je stavebnou jednotkou pre L-dopu, ktorý sa potom môže premeniť na dopamín, epinefrín a norepinefrín. Moje skúsenosti s L tyrozínom sú pozitívne, aj keď niekedy účinky nepociťujem rovnako, niekedy su silnejšie a inokedy slabšie. Je tiež dôležité konzumovať L-tyrozín na prázdny žalúdok , na zvýšenie účinku konzumujte spolu s B-komplex vitamínom / alebo vitamín C. L tyrozín poskytuje miernu energiu na niekoľko hodín. Ak to skombinujem s viacerými látkami, napríklad s kofeínom, je dobré pridať aj L theanín, pretože by ste mohli byť trochu nervózny. Myslím si, že L tyrozín pomáha väčšinou s energiou, ale môže tiež trochu zvýšiť moju verbálnu plynulosť – alebo možno len motiváciu viac sa rozprávať s ľuďmi. Pri vysokých dávkach sa môžu vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky, ako je podráždenosť a frustrácia.

MOJE HODNOTENIE

Energia: 8/10

Sústredenosť: 6/10

Nálada: 8/10

verbálne zručnosti: 8/10

vedľajšie účinky: nízke

7.Alpha GPC (L-alfa-glycerylfosforylcholín)

Tento cholínový zdroj je najviac biologicky dostupným zdrojom, pretože môže narušiť hematoencefalickú bariéru. Túto látku užívam pred tréningom či už samostatne alebo v kombinácii s racetamami v nízkej dávke. Prečo predtréningovka? Pretože Alpha GPC sa v mozgu premieňa na acetylcholín a vyššia hladina acetylcholínu pred tréningom je veľmi prospešná. Acetylcholín sťahuje hladké svalstvo a rozširuje krvné cievy. Takže rád pred tréningom kombinujem alfa GPC, acetyl-L-karnitín, kofeín s L-theanínom a kreatín s beta-alanínom. Naozaj je cítiť rozdiel ! Pokiaľ ide o užívanie Alpha GPC pred prácou, myslím si, že to pre mňa zlepšuje schopnosť sústrediť sa a trocha energie navyše. Príliš som si nevšimol povznesenie nálady alebo zlepšenie verbálnej komuikácie. Možno to je kvôli mojej strave, ktorá je už teraz dosť vysoká v zdrojoch cholínu, ako je mäso, 4 vajcia denne atď. Pokiaľ ide o vedľajšie účinky, môžu niekedy zahŕňať letargiu a mozgovú hmlu, vyskytujú sa však veľmi zriedka, pravdepodobne ak sa v mojom mozgu náhle vyskytne príliš veľa acetylcholínu. Moja dávka pred tréningom je 300 miligramov, pri kombinácii s racetammi ju udržujem na nižšej úrovni.

MOJE HODNOTENIE:

Energia: 7/10

Sústredenosť: 6/10

Nálada: 5/10

verbálne zručnosti: 5/10

vedľajšie účinky: nízke

8.Piracetam

Krstný otec všetkých inteligentných drog, Piracetam, je najviac skúmanou látkou zo všetkých racetamov a pravdepodobne tiež všetkých inteligentných drog. Poskytuje mi jemnú, ale stabilnú energiu a sústredenie. Pokiaľ ide o zlepšenie nálady, nie je to pre mňa nijako efektívne (ale každý človek má inú chémiu mozgu). Piracetam pre mňa určite zlepšuje pracovnú pamäť, čo znamená, že sa dokážem dlho sústrediť na jednu vec, tiež dokážem prepínať medzi úlohami a som veľmi flexibilný. Vedľajšie účinky sú u tohto lieku zriedkavé a zahŕňajú letargiu alebo únavu.

MOJE HODNOTENIE:

Energia: 8/10

Sústredenosť: 9/10

Nálada: 6/10

verbálne zručnosti: 5/10

vedľajšie účinky: nízke

Moje obľúbené nootropiká na relaxáciu a upokojenie

9.L- teanín

L theanín je látka, ktorá je veľmi univerzálna. Počas dňa dávam prednosť nízkej dávke, napríklad 100 – 200 miligramov

.

a pred spaním užívam davky ako 400-600 miligramov. Je dôležité povedať, že L Theanínneberiem každú noc. Je to pre mňa nástroj, ktorý používam, keď som príliš energický v neskorších hodinách počas dňa. Účinky sú najlepšie, keď použijem 200 miligramov večer (možno okolo 19. hodiny), a potom použijem ďalších 200 miligramov o 2 hodiny neskôr. Touto technikou sa postupne tiež uvoľňujem a unavujem. Tiež som si všimol, že mnohokrát je moja kvalita spánku (subjektívne) lepšia, keď použijem L theanín, a na ďalšie ráno sa zobudím skôr ako obvykle.

10.Ashwagandha (Withania Somnifera)

Tento adaptogén užívam väčšinou len večer. Má za úlohu znížiť hladinu kortizolu. Moje dávkovanie je 300-800 miligramov. Pri dennom užívaní dôjde k zvýšeniu tolerancie, takže sa ju snažím brať 2 – 3 krát týždenne. Výborne sa spája s pohárom vína alebo piva na relaxačné účely, pretože ashwagandha je synergická s alkoholom. Pravdepodobne preto, lebo oba majú vplyv na neurotransmiter GABA. Ashwagadhu niekedy používam počas dňa, keď mám pocit, že toho mám príliš veľa hyperkatívneho typu energie, ale potrebujem si sadnúť a sústrediť sa na nejakú úlohu v počítači..

11.Valeriana

Valeriana (Kozlík lekársky) sa niekedy označuje ako „prírodné valium“. Používa sa na nespavosť a v boji so stresom. Pred spánkom som vyskúšal Kozlík lekársky vo forme čaju. Cítil som sa ako opitý. Naozaj to pomáha pri zaspávaní, ale nemyslím si, že kvalita spánku bola skvelá. Z tohto dôvodu by som koreň valeriánov použil, iba ak by som mal neskôr v noci príliš veľa energie a chcel by som rýchlejšie zaspať. Myslím si teda, že to má svoj účel na príležitostné použitie.

 

 

Nootropiká, ktoré som si príliš neužil (alebo s nadmerným počtom vedľajších účinkov)

 

Modafinil

Bola to veľmi zmiešaná skúsenosť, aj keď na konci negatíva prevážili pozitíva. Spočiatku bol modafinil zázrakom. Extrémne zvýšená produktivita , sústredenost (pretože moja myseľ bola vždy trochu hyperaktívna) a verbálna komunikácia sa tiež extrémne zlepšila. Aj moja motivácia robiť prácu bola skvelá… V podstate všetko, čo bolo treba urobiť, sa mi zdalo dosiahnuteľné a moja motivácia nekonečná. Ale vedľajšie účinky boli tiež nekonečné a stali strašnými po niekoľkých použitiach. Nespavosť bola veľmi silná (nemohol som zaspať do 4. hodiny po užití.) Ak som si dal ráno modafinil, večer som sa cítil veľmi podráždený.

 

MOJE HODNOTENIE

Energia: 10/10

Sústredenosť: 10/10

Nálada: 9/10

Verbálne zručnosti: 10/10

Vedľajšie účinky: Privysoké

Čo si z toho vziať?

Každý človek má osobitnú chémiu v mozgu ,preto je dôležité pochopiť tú jeho. Podľa môjho názoru je experimentovanie s látkami vylepšujúcimi mozog skvelé a bolo to pre mňa a môj život veľmi prospešné. Ale buďte pri tom veľmi opatrní. Začnite so základmi, ako je konzumácia potravín podporujúcich mozgovú energiu, zlepšenie spánku a potom začnite pridávať základné látky, ako sú omega 3, adaptogénne byliny, ako je ashwagandha alebo rhodiola rosea, vyskúšajte kofeín s L-theanínom a potom, ak si užívajte efekty, ak chcete, prejdite na pokročilejšie zmesi.

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.