Možno si už počul o pojme “nootropikum”. O čo ide? Možno ste už počuli o výraze „nootropciká“. O čo vlastne ide? Nootropiká sú syntetické a prírodné látky, ktoré stimulujú váš mozog, zlepšujú pamäť, skracujú reakčný čas atď… V dobe konkurencie, čoraz väčšej pracovnej záťaže , si nootropiká každoročne získavajú čoraz väčšiu obľubu.
Najznámejšie nootropikum na svete
Najznámejším nootropikom na svete je káva. Kofeín obsiahnutý v káve blokuje receptory adenozínu v mozgu. Tieto receptory signalizujú únavu. Okrem toho kofeín tiež spúšťa produkciu epinefrínu v mozgu. Epinefrín zvyšuje krvný tlak, prietok krvi do žalúdka sa obmedzuje, svaly sa trochu stiahnu a sú pripravené na akciu. Toto sa nazýva „bojový alebo letový režim“.
Alternatívy kofeínu
Ako môžeme znížiť konzumciu kofeínu a stále získať rovnaké výhody, ako je bdelosť a energia pre prácu? Nootropiká môžu pomôcť. Existujú aj ďalšie mechanizmy, ktoré môžu zlepšiť funkciu mozgu, mnohé z nich sú lepšie ako iba stimulácia čistým kofeínom. Poďme sa pozrieť na to, aké výhody nám nootropika môžu priniesť.
Nootropiká pre zlepšenie pamäte
Množstvo informácií, ktoré si dokážeme zapamätať, je pre nás dôležité už od útleho detstva. Mnoho študentov má problémy s koncentráciou už od mladého veku. Zatiaľ čo v detstve nemusí byť problém s ADHD až taký problém, tento problém prevláda v dospelosti. V súčasnosti je na trhu veľa možností na zlepšenie pamäte.
Huperzín A ( Huperzia serrata)
Hupezín A je alkaloid extrahovaný z rastliny Huperzia Serrata. Zvyšuje hladinu acetylcholínu v mozgu. Huperzín A zlepšuje pamäť a funguje ako prevencia proti Alzheimerovej chorobe. Čínska štúdia zistila, že 50 mikrogramov huperzínu A denne, konzumovaných počas 4 týždňov rýchlo zlepšilo príznaky u študentov s ADHD.
Ginkgo Biloba
Ginkgo Biloba je jednou z najznámejších adaptogénnych bylín. Ginko zvyšuje hladinu acetylcholínu v mozgu. Acetylcholín pomáha pri štúdiu a pamäti. Okrem toho Ginkgo obsahuje veľa antioxidačných enzýmov.
Bacopa Monnieri (Brahmi)
Bacopa Monnieri je tiež adaptogénna bylina. V ajurvédskej medicíne sa používa už celé desaťročia. Ponúka podobné výhody ako ginko, zvyšuje acetylcholín , serotonín a zvyšuje množstvo antioxidačných enzýmov.
Kurkuma
Kurkuma je korenie, ktoré mnohí z nás používajú pri príprave exotického jedla. Zaujímavé je,
, že kurkuma zvyšuje BDNF (neurotrofický faktor odvodený od mozgu) – BDNF je proteín, ktorý hrá úlohu pri vytváraní nových nervov. Kurkuma zvyšuje oxidačný stres, ktorý sa v našom tele vyskytuje každý deň a môže prispieť k duševnej únave. Kurkuma tiež zvyšuje hladinu najsilnejšieho antioxidantu v našom tele – glutatiónu.
CDP cholín, alpha GPC, cholín bitartrát
Môžete buď zvýšiť hladinu cholínu v mozgu pomocou doplnkov uvedených nižšie, alebo môžete použiť doplnok cholínu. Alfa GPC je najviac biologicky dostupnou formou cholínu – stabilne prechádza cez hematoencefalickú bariéru.
Nootropiká pre doplnenie energie
Nootropiká nám môžu poskytnúť zvýšené energetické hladiny, stimuláciou mozgu k produkcii viac nešpecifických neurotransmiterov alebo poskytnutím stavebných kameňov pre tvorbu týchto neurotransmiterov. Tieto stavebné bloky možno použiť na vytvorenie neurotransmiterov, ako sú dopamín, epinefrín a norepinefrín – keď sú prítomné v mozgu v správnej polohe, cítime sa energickí a štastní.
L-tyrozín
L –tyrozín je stavebnou jednotkou dopamínu, adrenalínu a noradrenalínu, ako aj hormónov štítnej žľazy T3 a T4. V stresových obdobiach sú hladiny norepinefrínu znížené. Pri doplňovaní tyrozínu zostávajú tieto hladiny rovnaké a človek môže v stresovom období myslieť jasnejšie. L-tyrozín môže tiež zmierňovať príznaky depresie a je veľmi užitočný pri eliminácii príznakov sezónnej depresívnej poruchy.
Fenylalanín
Fenylalanín je stavebnou jednotkou pre L-tyrozín. Je dobré suplementovať tyrozín fenylalanínom- tieto dve aminokyseliny pôsobia synergicky a po použití tejto kombinácie s najväčšou pravdepodobnosťou pocítite vlnu novej mozgovej energie. Ak použijete správne dávkovanie oboch, prejavia sa veľmi minimálne alebo žiadne vedľajšie účinky. Tieto aminokyseliny sú prítomné v našej každodennej potrave, ale nie vždy v optimálnej dávke.
Acetyl-L-Karnitín
Acetyl-L-karnitín vyrába energiu transportom mastných kyselín do mitochondrií. Potom sa oxidujú. Na rozdiel od L-Carnite môže acetylovaná verzia prekonať bariéru krv – mozog a spôsobiť nootropické účinky v mozgu. Acetyl L karnitín znižuje únavu, zlepšuje pozornosť, pamäť a učenie. Zvyšuje synaptickú plasticitu a je to silný antioxidant.
Nootropiká na upokojenie nervového systému
Nootropiká môžu chrániť naše duševné zdravie v stresových obdobiach, ako sú napríklad skúšky, účasť na pracovných pohovoroch atď. Existujú niektoré prírodné zložky, adaptogénne byliny a aminokyseliny, ktoré môžu vyvážiť neurotransmitery v mozgu, takže môžeme zostať pokojní a sústredení.
L-theanín
L-theanín je aminokyselina nachádzajúca sa v listoch zeleného čaju. Táto aminokyselina môže spustiť alfa vlny v mozgu, takže sa môžeme sústrediť na jednu úlohu oveľa dlhšie, ako sme zvyknutí. Najpopulárnejšou kombináciou, pokiaľ ide o L-theanín, je kombinácia kávy + L-theanín. Theanín stimuluje mozog k uvoľňovaniu serotonínu a dopamínu, čo sú dva hlavné neurotransmitery, ktoré udržujú zdravú myseľ.
Ashwagandha
Ashwagandha je populárna adaptogénna bylina z ajurvédskej medicíny. Ashwagandha reguluje náladu, zabraňuje zmenám nálady a úzkosti. Znížením kortizolu môže zvýšiť koncentráciu, výkonné funkcie a vedomie sa môže zlepšiť používaním ashwagandhy každý deň.
Rhodiola Rosea
Rhodiola Rosea znižuje množstvo stresových hormónov ako aj ashwagandha. Rozdiel je v tom, že rhodiola je anekdoticky energickejšia ako ashwagandha.
Stojí za to vyskúšať nootropiká?
Nootropika môžu rýchlo zvýšiť kvalitu nášho života, dodať nám ďalšiu duševnú energiu alebo znížiť množstvo stresu počas ťažkých životných období. Ak ste študent, programátor, výkonný pracovník, podnikateľ alebo vysoko výkonný športovec, nootropika vám môžu poskytnúť ďalšiu výhodu, ktorú chcete a potrebujete.