Doplnky výživy, Nootropiká

Poraz depresiu a únavu s rastlinou Rhodiola Rosea!

Počuli ste už niekedy o rastlinke s názvom Rhodiola Rosea? Mnohí z vás možno ešte nie, Rhodiola Rosea sa však jednoznačne radí medzi bylinky, o ktorých by ste mali vedieť. Rhodiola má pestrú škálu pozitívnych účinkov, napríklad vám pomôže zbaviť sa napätia a zmierniť príznaky depresie a úzkosti. Spomaľuje proces starnutia buniek a podporuje imunitu.

Čo je Rhodiola Rosea a odkiaľ pochádza?

Rhodiola Rosea je bylinka, ktorá sa vyskytuje najmä v chladných, hornatých oblastiach Európy a Ázie. Rod Rhodiola má približne 200 zástupcov, pričom najmenej 20 z nich sa využíva v tradičnej medicíne v Rusku, v škandinávskych oblastiach, ale napríklad aj v Číne či v Indii. Najznámejším a najviac používaným zástupcom rodu Rhodiola je Rhodiola Rosea. Tá sa najväčšej obľube teší v Európe, ale aj v Severnej Amerike, kde sa z nej vyrábajú napríklad výživové doplnky. Pozitívne účinky Rhodioly Rosea sú známe už stáročia. Už naši predkovia korene Rhodioly využívali pri liečbe úzkostných stavov, depresie, bolestí hlavy, chronickej únavy a ďalších ťažkostí.

Rhodiola Rosea ako adaptogén

Rhodiola Rosea obsahuje množstvo účinných látok, len v jej koreňoch ich je približne 140. Obsahuje množstvo flavonoidov, fenyletanoidov, glykozidov atď. Tie pôsobia upravené do formy výživových doplnkov ako tzv. adaptogén. To znamená, že Rhodiola pôsobí proti úzkosti, redukuje negatívny dopad stresu na naše telo a myseľ, zmierňuje pocit vyčerpanosti a príznaky depresie, pomáha lepšie sa sústrediť a podať lepší mentálny, ale aj fyzický výkon.

Podporuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a redukuje dopad neuro-endokrinných porúch. Znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, demencie, srdcového infarktu či mozgovej porážky. Jednou z nesporných výhod Rhodeoly Rosea je, že klinické výskumy nepreukázali žiadne vedľajšie účinky. Jednou z najdôležitejších zložiek Rhodioly Rosey je pre človeka SHR-5, ktorej účinky vedci testujú už od roku 1985. Testy preukázali, že pri opakovanom, ale aj jednorazovom užití výživového doplnku s obsahom SHR-5 sa zlepšili kognitívne schopnosti ľudí, zlepšila sa schopnosť sústrediť sa, zredukoval sa pocit fyzického, ale aj emocionálneho vyčerpania a zmierniť sa podarilo dokonca aj príznaky klinickej depresie.

Rhodiola v boji proti cukrovke a rakovine

Výskumníkov čaká ešte dlhá cesta, predbežné výsledky výskumov však naznačujú, že Rhodiola Rosea by mohla byť nápomocná aj v boji proti cukrovke a dokonca aj rakovine. Výskumy napríklad ukázali, že extrakt z Rhodioly s obsahom salidrosidu znižuje množstvo cukru v krvi tým, že zvyšuje množstvo glukózových transportérov, ktoré sa starajú o to, aby bola glukóza prepravená do buniek. Navyše, Rhodiola zabraňuje zlyhávaniu β-buniek, ktoré zabezpečujú syntézu a vylučovanie inzulínu a amylínu. Čo sa rakoviny týka, experimenty na bunkách odobratých z nádorov ukazujú, že extrakt dokáže zapríčiniť smrť rakovinovej bunky a inhibovať rast nádoru.

Rhodiola Rosea proti stresu

Rhodiola Rosea síce nezabráni tomu, aby nás v živote všetok stres obchádzal, prirodzeným spôsobom však pomáha zvyšovať odolnosť organizmu voči stresu a jeho následkom. Človek totiž má vrodené mechanizmy, ktoré nám so stresom pomáhajú bojovať, pri preťažení sa však vyčerpajú a postupne strácajú účinok.

Štúdie preukázali, že stačia lentri dni užívania suplementu na báze Rhodioly Rosea na to, aby sa odolnosť voči následkom stresu zvýšila. Rhodiola sa totiž zameriava priamo na zdroj stresu a menej na symptómy, ktoré sú jeho následkom. Vďaka tomu je Rhodiola mimoriadne užitočná v boji proti syndrómu vyhorenia, ktorý je práve následkom chronického stresu a pre zdravie človeka môže znamenať značné riziko. Užívanie Rhodioly spôsobuje, že sa v tele človeka upraví vyplavovanie stresových hormónov, napríklad kortizolu a za pomoci aktivácie ATP syntézy v mitochondriách sa stimuluje energetický metabolizmus. Zvyšuje sa tak výdrž po fyzickej i po mentálnej stránke, zlepšuje sa nálada človeka a ustupujú pocity hnevu, nepokoja a frustrácie. Výskumy dokonca preukázali, že po užívaní Rhodioly dochádza aj k regenerácii tkanív po nadmernej fyzickej záťaži.

Vyčerpanie a chronická únava

Pracujúcu populáciu čoraz viac ohrozuje aj chronická únava a vyčerpanie. Odborníci sa neraz spoliehajú na rôzne cvičenia a terapeutické sedenia, aj v tomto prípade však testy preukázali účinnosť extraktu Rhodioly Rosea. Rhodiola už po týždni užívania efektívne reguluje množstvo kortizolu v organizme, vďaka čomu sa zlepšujú kognitívne schopnosti a zvyšuje sa schopnosť podať mentálny výkon. Zvyšuje sa tak celkový pocit spokojnosti jedinca.

Rhodiola Rosea a depresia

Príznaky depresie ovplyvňujú čoraz väčšiu časť populácie. Zasahujú každý aspekt života jedinca, ovplyvňujú sociálny život, ale aj ten pracovný. Najčastejším riešením sú v prípade klinickej depresie antidepresíva, ktorých cieľom je napraviť nerovnováhu neurotransmiterov v mozgu. Antidepresíva však môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky a môžu byť návykové. Rhodiola Rosea však rovnováhu prinavracia bez toho, aby spôsobila vedľajšie účinky. Účinnou látkou, ktorá s príznakmi depresie bojuje najefektívnejšie, je rosiridin. Ten inhibuje monoaminooxidázy (MAO A a B), ktoré sa podieľajú na rozklade katecholamínov, serotonínu, melatonínu a ďalších látok. Užívanie suplementu s obsahom rosiridinu zmierňuje príznaky klinickej depresie, pomáha bojovať proti nespavosti a zlepšuje celkovú kvalitu spánku.

Zlepšuje kognitívne funkcie

Existuje mnoho spôsobov, ako udržať svoj mozog v top stave. Dôležité je pravidelné precvičovanie funkcií a správna výživa. Občas však nestačí ani to a je potrebné mozog podporiť, napríklad výživovými doplnkami s obsahom Rhodioly Rosea. Štúdie ukazujú, že v porovnaní s placebom sa kognitívne funkcie jedincov pracujúcich v nočných službách zlepšili použití suplementu s Rhodiolou až o 20 percent, a to už po niekoľkých dňoch od začatia užívania suplementu. Zlepšila sa krátkodobá pamäť, asociatívne myslenie, schopnosť sústrediť sa, vykonávať matematické výpočty a aj audio-vizuálna percepcia.

Okrem toho ustúpil pocit únavy a u študentov sa zlepšila motivácia k učeniu. Študentom, ktorí užívali extrakt z Rhodioly po dobu 20 dní, sa výsledky školských testov zlepšili až o 8 percent a zlepšené výsledky boli zaznamenané aj v prípade fyzickej kondície.

Zlepšuje nielen mentálnu, ale aj fyzickú výkonnosť

Ako sme už spomínali, Rhodiola Rosea pozitívne vplýva nielen na mentálnu, ale aj na fyzickú výkonnosť človeka. Dôkazom je štúdia, v rámci ktorej bol suplement s Rhodiolou podaný športovcom predtým, ako mali podať výkon. Suplement obsahoval rosavin a salidrosid a ukázalo sa, že sa zlepšila nielen výdrž cyklistov, zároveň došlo k miernemu zrýchleniu pohybu končatín, ale aj k zlepšeniu vizuálneho reakčného času. V ďalšom výskume sa ukázalo, že Rhodiola znížila srdcový tep počas zahrievacej fázy cvičenia a športovci dokončili sériu úloh skôr ako tí, ktorí suplement s obsahom Rhodioly neužili.

 

 

 

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.