Doplnky výživy, Lifestyle

Rôzne typy Magnézia a jeho kvalita

Magnézium je hojne sa vyskytujúci minerál, ktorý je pre ľudské telo životne dôležitý. Patrí medzi tie najdôležitejšie látky, ktoré telo k fungovaniu potrebuje. Podieľa sa na viac ako 300 enzymatických a biochemických procesoch, ktoré v tele prebiehajú, a vďaka ktorým všetky naše orgány, vrátane mozgu, fungujú tak, ako majú. Magnézium sa podieľa na funkčnosti nervovej sústavy a srdca, bez neho by neboli funkčné ani svaly a nedochádzalo by k ich kontrakcii, podieľa sa na regulácii krvného tlaku či množstva glukózy v krvi, čím pomáha predchádzať vzniku diabetu. Podieľa sa na syntéze a regenerácii DNA a RNA, ako aj na syntéze proteínov, čo znamená, že primerané množstvo magnézia potrebuje každá jedna bunka v našom tele.

Magnézium je súčasťou mnohých potravín, ktoré konzumujeme, napríklad strukovín či orechov. Ľudia ho však ako doplnok výživy neraz konzumujú aj vo forme suplementov, ktoré sú bežne dostupné v každej lekárni. Magnézium je dokonca aj súčasť niektorých liekov, napríklad laxatív. Napriek tomu, že magnézium je všade okolo nás, môže sa stať, že človek trpí hypomagnezémiou alebo naopak, hypermagnezémiou. Nedostatok magnézia v tele sa však vyskytuje častejšie a človeka môže vážne ohroziť. Môže narušiť fungovanie srdca, svalov, ale i mozgu. Nízka hladina magnézia v tele súvisí aj so vznikom chronických ochorení, ako je napríklad Alzheimerova choroba, diabetes, astma, migrény, či porucha aktivity a pozornosti. U žien môže zaviniť eklampsiu a preeklampsiu

Výhody Magnézia

Konzumácia dostatočného množstva magnézia má pre ľudské telo nespočetné množstvo výhod. Jednou z nich je napríklad fakt, že váš mozog sa vám poďakuje. Štúdie ukazujú, že užívanie špecifického druhu magnézia (magnesium-L-threonate, MgT) zlepšuje pracovnú, krátkodobú ale aj dlhodobú pamäť, podporuje schopnosť učiť sa a sústrediť sa. Okrem toho, zlepšila sa kvalita synaptických prepojení v mozgu, a teda aj prenos vzruchov medzi synapsiami. V niektorých prípadoch môže magnézium zmierniť poškodenie kognitívnych funkcií zapríčinené starnutím alebo neurodegeneratívnymi ochoreniami, napríklad Alzheimerovou chorobou. Hladina magnézia v tele výrazne ovplyvňuje aj našu náladu. Užívanie dostatočného množstva môže byť nápomocné v prípade niektorých psychiatrických ochorení, ako napríklad depresie či iných neuropatológií. V prípade, že depresia už vznikla a jedinec pociťuje jej príznaky, užívanie magnézia môže spolu s lekárom určenými liekmi od týchto príznakov uľaviť. Výskum ukázal, že užívanie 125 až 300 mg magnézia vo forme taurinátu či glycinátu pri každom jedle a pred spaním môže pacientom s ťažkou depresiou pomôcť už do 7 dní od začatia užívania. Nápomocné je magnézium aj pri úzkostných poruchách, po traumatických poraneniach mozgu, pri nespavosti a svoje využitie má dokonca aj pri liečbe závislostí od rôznych návykových látok, napríklad od alkoholu. Aj keď vplyv užívania magnézia na náladu a depresívne stavy je známy už viac ako sto rokov, na objasnenie vzťahu sú potrebné ešte ďalšie výskumy. Výskumy ďalej ukazujú, že užívanie dostatočného množstva magnézia môže poslúžiť ako prevencia vzniku mozgovej príhody.

Magnézium Citrát

Magnézium citrát je magnézium vo forme soli kombinované s kyselinou citrónovou. Dobre sa rozpúšťa vo vode a telo človeka ho dokáže poľahky absorbovať. Látka je dostupná vo forme kapsúl a je súčasťou niektorých liečiv, napríklad laxatív. Používa sa najmä v nemocniciach pred tým, ako má pacient podstúpiť zákrok, pred ktorým je potrebné zbaviť črevo akýchkoľvek nečistôt. Bez lekárskeho predpisu sa magnézium citrát užíva pri zápche alebo ťažkostiach s trávením. Samozrejme, podanie látky zvýši v tele hladinu magnézia, sú však aj iné formy magnézia, ktoré sú v tomto smere účinné, a to bez laxatívnych účinkov. Magnézium citrát pomáha na báze osmózy, čo znamená, že zabezpečí, aby bolo v čreve dostatočné množstvo tekutín.

Magnézium oxid (Oxid horečnatý)

Na udržanie správnej hladiny magnézia v organizme sa využíva aj magnézium oxid. Podobne ako magnézium citrát, aj magnézium oxid sa využíva pri tráviacich ťažkostiach a môže poslúžiť aj ako laxatívum. Podobne ako iné druhy magnézia, aj magnézium oxid pomáha v boji proti depresii, uľavuje aj od príznakov migrény, pomáha pri kŕčoch, bolestiach kĺbov a svalov a znižuje krvný tlak. Magnézium oxid sa získava pálením magnézia za pomoci čistého kyslíka, alebo vystavením soli magnézia kyslíku. Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie magnézium oxidu pôsobí ako prevencia proti vzniku rakoviny hrubého čreva. Pri zmiešaní magnézium oxidu s vodou vznikne magnézium hydroxid, ktorý pomáha neutralizovať žalúdočné kyseliny. Magnézium oxid je ako suplement dostupný bez lekárskeho predpisu, neodporúča sa však jeho dlhodobé užívanie a pred začatím užívania je potrebné poradiť sa s lekárom. Podobne ako pri magnézium citráte, aj magnézium oxid môže vyvolať vedľajšie príznaky vo forme brušných kŕčov a bolestí brucha.

Magnézium Glycinát

K udržaniu žiaducej hladiny magnézia v tele môže pomôcť aj užívanie magnézium glycinátu. Je ľahko rozpustný vo vode a telo z neho dokáže veľké množstvo absorbovať a následne využiť. Magnézium glycinát pomáha uľavovať od príznakov úzkosti a depresie, pôsobí upokojujúco a pomáha aj pri problémoch s nespavosťou. Štúdie okrem toho naznačujú, že uľavuje od svalových kŕčov a pomáha v boji s chronickou bolesťou. Nadužívanie magnézium glycinátu totiž môže vyvolať nepríjemné vedľajšie účinky.

Magnézium Malát

Magnézium malát vzniká kombináciou magnézia a kyseliny jablčnej. Výhodou magnézium malátu je, že sa v tele vstrebáva lepšie, ako iné formy magnézia. Okrem toho, telo z neho dokáže vyťažiť a využiť najvyššie percento magnézia v porovnaní s ostatnými formami magnézia a v tele ostáva najdlhšie. Podobne ako iné formy magnézia, aj magnézium malát sa využíva ako prevencia alebo v prípade už existujúcej hypomagnezémie. Pomáha pri bolestiach hlavy a pri migréne, pri ťažkostiach s trávením, v prípade depresie a úzkostí a niektoré štúdie naznačujú, že magnézium malát je užitočný aj pri liečbe fibromyalgie.

 

 

 

Magnézium Threonát

Na kognitívne schopnosti mimoriadne pozitívne vplýva magnézium threonát. Zvyšuje hladinu magnézia v mozgu efektívnejšie,

než iné druhy magnézia, pretože dokáže prejsť cez tzv. hematoencefalickú bariéru (blood brain barrier) , a zvyšuje

plasticitu synapsií. Zvyšuje schopnosť učiť sa a zlepšuje pamäť. Vedci účinky magnézium threonátu ešte stále skúmajú, predstavuje však sľubnú možnosť v rámci zmierňovania príznakov ochorení, ako je napríklad Alzheimerova choroba. Magnézium threonát okrem toho môže zmierniť zabúdanie súvisiace so starnutím.

 

 

 

Magnézium chlorid

Magnézium chlorid je bežnou súčasťou morskej vody, čoraz väčšej popularite sa však teší vo forme suplementov. Podobne ako iné suplementy, používa sa na zvýšenie hladiny magnézia v tele, využíva sa však aj ako soľ do kúpeľa s terapeutickými účinkami. Je ľahko rozpustné a podobne ako iné formy magnézia, pomáha pri tráviacich ťažkostiach. V súčasnosti sa testujú účinky magnézium chloridu na pacientov po mozgovej porážke, u pacientov s fibromyalgiou a u pacientov trpiacich metabolickým syndrómom.

Magnézium Sulfát

Magnézium sulfát vzniká kombináciou magnézia, síry a kyslíka. Tejto kombinácii sa hovorí aj Epsom salt a pridáva sa ako soľ do kúpeľa s terapeutickými účinkami. Uľavuje od príznakov stresu a pomáha pri bolesti svalov. Po rozpustení vo vode sa z Epsom salt uvoľňuje magnézium a sulfátové ióny, ktoré telo absorbuje prostredníctvom pokožky. Magnézium sulfát je možné užívať aj orálne, kvôli nepríjemnej chuti sa to však neodporúča. Intravenózne sa využíva pri liečbe srdcových ťažkostí a jeho výhodou je, že pri transdermálnom či intravenóznom užití nevyvoláva nežiaduce vedľajšie účinky.

 

Magnézium Laktát (Laktát horečnatý)

Magnézium laktát vzniká spojením magnézia a kyseliny mliečnej. Užívanie magnézium laktátu pomáha pri tráviacich ťažkostiach a v súčasnosti sa testuje jeho vplyv pri traumatických poraneniach mozgu. Pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Na rozdiel od iných typov magnézia, menej dráždi tráviaci trakt.

 

 

 

 

 

Magnézium Orotát

Magnézium orotát pozostáva z magnézia a kyseliny orotovej. Nespornou výhodou magnézium orotátu je, že podobne ako laktát nedráždi tráviaci trakt a nepôsobí laxatívne. Využíva sa pri poškodení myokardu a na celkovú podporu zdravia kardiovaskulárnej sústavy. Ak dôjde k poškodeniu myokardu, magnézium orotát dokáže zabezpečiť prežitie väčšieho množstva poškodených buniek a zabraňuje ich sekundárnemu poškodeniu.

Magnézium Taurát (Taurát horečnatý)

Súčasťou magnézium taurátu je aminokyselina taurín. Jednou z hlavných výhod magnézium taurínu je, že reguluje krvný tlak. Okrem toho zabraňuje srdcovej arytmii, reguluje hladinu neurotransmiterov v tele, ale aj hladinu glukózy v krvi, čím napomáha pacientom s diabetom. Redukuje následky oxidačného stresu, pôsobí protizápalovo a niektoré štúdie naznačujú, že redukuje negatívny dopad nikotínu, ako aj škodlivého cholesterolu na cievy.

Magnézium aspartát

Magnézium aspartát je kombináciou magnézia a kyseliny asparagovej. Blahodarne pôsobí na svaly a ich výkonnosť a pomáha v boji proti únave a vyčerpanosti. Štúdie ukázali, že sa rozpúšťa mimoriadne ľahko a pri orálnom podaní ho telo vstrebáva ľahšie, ako iné formy magnézia. Magnézium aspartát je účinný aj ako doplnok pri liečbe psychiatrických ochorení, ako je napríklad bipolárna porucha.

Nech sa rozhodnete pre užívanie ktorejkoľvek formy magnézia, je potrebné konzultovať to najprv so svojim lekárom a prispôsobiť formu i dávkovanie rôznym faktorom, ako sú napríklad existujúce ochorenia, alergie či užívanie iných liekov. Nutné je zvážiť aj možné vedľajšie účinky a benefity jednotlivých foriem magnézia, ako aj to, kvôli akým ťažkostiam plánujete magnézium užívať. Napríklad, pre mozog má najviac benefitov magnézium taurát a kognitívne schopnosti, ako napríklad pamäť, efektívne zlepšuje magnézium threonát. Najbežnejšie predpisovanými formami magnézia vo forme doplnkov výživy sú magnézium oxid a magnézium citrát, z tých sa však zvyčajne do tela vstrebáva menšie percento magnézia. Užívanie vysokých dávok magnézia môže navyše vyvolať vedľajšie účinky, magnézium totiž môže pôsobiť ako laxatívum.

Štúdie zas ukazujú, že magnézium glycinát je vhodný výživový doplnok aj pre ľudí, ktorí majú za bežných okolností ťažkosti so vstrebávaním magnézia, či už následkom odstránenia časti čreva či z iných dôvodov.

 

VAROVANIE: Informácie uverejnené v článku sú iba názorom autora a slúžia na zabavenie a informovanie. Tieto informácie nie sú mienené ani predpokladané ako náhrada odbornej lekárskej pomoci. Predtým, ako niečo kúpite, skontrolujte, či je to v súlade s našou súčasnou legislatívou.