Doplnky výživy, Nootropiká

Účinky cordycepsu, superhuby pre výkon a zdravie

V roku 1993 čínske bežkyne posunuli hranice ľudskej fyzickej kondície prelomením piatich svetových rekordov na 1 500, 3 000 a 10 000 metrov, pričom svoj úspech pripísali cordycepsu. Táto huba, ktorá je po stáročia využívaná v čínskej a tibetskej medicíne sa stala globálnou superpotravinou vďaka jej významnej úlohe pri zlepšovaní vytrvalosti a zdravia. Cordyceps si dnes nachádza široké publikum, od fitness nadšencov až po nadšencov nootropík. Ponúka množstvo výhod, či už ide o posúvanie športových limitov, zlepšenie sústredenia alebo podporu lepšieho celkového zdravia.

Čo je cordyceps

Cordyceps, tiež nazývaný “húsenica čínska”, je rod parazitických húb, ktoré primárne infikujú hmyz a iné článkonožce. Existuje niekoľko druhov cordycepsu, z ktorých dva najznámejšie sú cordyceps sinensis a cordyceps militaris. Cordyceps sinensis rastie vo vysokých nadmorských výškach v Tibete, Číne, Nepále a Indii. Je však vzácny, náročný na pestovanie a nákladný na zber. Naproti tomu cordyceps militaris sa pestuje v laboratóriu, vďaka čomu je dostupnejší a lacnejší. Napriek rozdielom v metóde kultivácie majú tieto dva druhy cordycepsu mnoho podobných nutričných a bioaktívnych zdravotných výhod.

Aké sú účinky cordycepsu?

Cordyceps by mohol mať medzi výživovými doplnkami prezývku “švajčiarsky nožík”. Jeho benefity totiž siahajú od imunomodulácie až po boj proti rôznym stavom ako sú ochorenia dýchacích ciest, problémy s pečeňou, poruchy obličiek a vysoká hladina cukru v krvi. Má dokonca aj podpornú úlohu v boji proti nádorovým ochoreniam. Ponúka množstvo zdravotných, fitness a wellness výhod a tu sú niektoré z najvýznamnejších:

Zlepšený výkon, vytrvalosť a regenerácia

Cordyceps je známy pre svoj potenciál zlepšiť športový výkon. Funguje tak, že zvyšuje aeróbnu kapacitu, čím podporuje lepšie okysličenie svalov. To umožňuje dlhšie a intenzívnejšie tréningy. Vedecké štúdie preukázali jeho zásadnú úlohu pri optimalizácii vytrvalosti a regenerácie zlepšením kapacity prenosu kyslíka v krvi. Okrem toho má protizápalové vlastnosti, ktoré urýchľujú regeneráciu po intenzívnom tréningu, čo z neho robí cenného spojenca pre tých, ktorí chcú v posilňovni posúvať svoje hranice.

Liek na únavu a depresiu

Cordyceps zvyšuje odolnosť voči únave, či už fyzickej alebo psychickej. Predlžuje fyzickú aktivitu a zlepšuje tvorbu ATP (adenozíntrifosfátu), hlavného zdroja bunkovej energie. Jeho antidepresívne a antioxidačné vlastnosti podporujú lepšiu náladu a eliminujú voľné radikály vznikajúce pri cvičení. Reguluje metabolické regulátory, znižuje hromadenie kyseliny mliečnej, zlepšuje motorickú koordináciu a posilňuje svalovú vytrvalosť.

Priaznivé účinky na imunitný systém

Cordyceps je silný spojenec na posilnenie imunitného systému. Pôsobí tak, že vyrovnáva imunitnú odpoveď, či už na stimuláciu obranyschopnosti organizmu alebo na jej reguláciu v prípade nadmerných reakcií. Okrem toho môžu extrakty cordycepsu posilniť imunitný systém zlepšením aktivity NK buniek (alebo “Natural Killer“), čo sú biele krvinky, ktoré hrajú zásadnú úlohu vo vrodenej imunitnej odpovedi tela. Ich hlavnou funkciou je odhaliť a ničiť bunky infikované vírusmi alebo inými patogénmi, ako aj rakovinové bunky.

Účinky proti starnutiu

Cordyceps vykazuje pozoruhodnú antioxidačnú aktivitu, z čoho vyplýva jeho schopnosť znižovať poškodenie spôsobené voľnými radikálmi, čím výrazne prispieva k účinkom proti starnutiu. Rôzne štúdie poukázali na schopnosť extraktov cordycepsu inhibovať tvorbu voľných radikálov a znižovať peroxidáciu lipidov, čím poskytujú ochranu pred oxidačným stresom a spomaľujú proces starnutia.

Prírodné afrodiziakum

Cordyceps môže pomôcť zlepšiť sexuálne a reprodukčné funkcie. Cordyceps obsahuje afrodiziakálny potenciál vďaka svojmu vplyvu na reguláciu sexuálnych hormónov ako testosterón, estrogén a progesterón. Cordyceps tiež podporuje lepší krvný obeh, čo môže zlepšiť schopnosť dosiahnuť a udržať erekciu. Predstavuje prírodné riešenie na zlepšenie sexuálneho zdravia u mužov aj žien.

Cordyceps ako nootropikum

Cordyceps si získava na popularite ako nootropikum vďaka svojim pozitívnym účinkom na kognitívne zdravie. Je známe, že zlepšuje koncentráciu, duševnú jasnosť a pamäť, a zároveň znižuje duševnú únavu. Jeho bioaktívne zlúčeniny, ako sú polysacharidy a aminokyseliny, z neho robia atraktívnu voľbu pre tých, ktorí chcú zlepšiť funkciu mozgu a poskytujú prirodzenú alternatívu k syntetickým doplnkom.

Ako cordyceps účinkuje?

Tajomstvo účinkov cordycepsu spočíva v jeho zložení. Obsahuje unikátnu zmes bioaktívnych zlúčenín vrátane polysacharidov, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Napríklad polysacharidy stimulujú imunitný systém, zatiaľ čo aminokyseliny podporujú regeneráciu svalov. Účinky na vytrvalosť a aeróbnu kapacitu sú možné najmä prítomnosťou adenozínu, zlúčeniny, ktorá rozširuje cievy a zlepšuje cirkuláciu.

Môže cordyceps infikovať človeka?

Cordyceps primárne infikuje hmyz a iné článkonožce. Nie je známe, že by cordyceps infikoval cicavce vrátane ľudí. Komerčne dostupné produkty cordycepsu sú vo všeobecnosti bezpečné pre ľudskú spotrebu, ak sú získané zo spoľahlivých zdrojov a spĺňajú normy bezpečnosti potravín.

Kedy užívať cordyceps?

Užívanie cordycepsu závisí od vašich cieľov a dennej rutiny. Tu je niekoľko tipov ako z tohto všestranného doplnku stravy vyťažiť maximum:

  • Na zlepšenie fyzického výkonu: užite cordyceps približne 30 minút pred tréningom.
  • Pre jeho priaznivé účinky na koncentráciu a duševnú jasnosť: užívajte cordyceps ráno s raňajkami.
  • Na posilnenie imunitného systému: užívajte cordyceps denne, najlepšie ráno.
  • Ako afrodiziakum: užite ho asi hodinu pred sexuálnou aktivitou.

Bonoobo produkty s cordycepsom

Ak chcete cordyceps začleniť do svojej každodennej rutiny, vyskúšajte cordyceps sinensis vo forme kapsúl alebo výberovú kávu FOREST MIX COFFEE obohatenú o funkčné huby cordyceps, chaga a hericium erinaceus (lion’s mane). Tieto produkty vám ponúkajú pohodlný a efektívny spôsob ako využiť výhody cordycepsu pre vaše fyzické a duševné zdravie.

Cordyceps: Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Vedľajšie účinky spojené s konzumáciou cordycepsu sú vo všeobecnosti zriedkavé. Pri zvažovaní užívania cordycepsu však zvážte tieto základné opatrenia:

  • Alergie: Ak ste citlivý na huby, poraďte so zdravotníckym pracovníkom.
  • Lieky: Konzultujte s vaším lekárom ak užívate lieky na riedenie krvi, imunosupresíva alebo lieky na krvný tlak, pretože cordyceps s nimi môže interagovať.
  • Tehotenstvo a dojčenie: Tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali preventívne vyhýbať produktom cordyceps, pokiaľ im zdravotnícky pracovník neodporučí inak.

Cordyceps je všestranný doplnok stravy, vhodný pre široké spektrum potrieb. Či už chcete zlepšiť svoj športový výkon, posilniť imunitný systém, stimulovať mozog alebo znovu rozdúchať plameň v milostnom živote, cordyceps môže byť kľúčom k vášmu úspechu.

 

ZDROJE:

Cordyceps spp.: A Review on Its Immune-Stimulatory and Other Biological Potentials
Cordyceps spp.: A Review on Its Immune-Stimulatory and Other Biological Potentials
Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition.
Effect of Cs-4® (Cordyceps sinensis) on Exercise Performance in Healthy Older Subjects: A Double-Blind, Placebo-Controlled Trial
Pharmacological and therapeutic potential of Cordyceps with special reference to Cordycepin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *